\"Unutulmayan Kısa Filmler\" Tekrar Gösterimde posteri İstanbul’da Kısa film tutkunlarının kaçırmaması gereken bir program var. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali tertip komitesi, izleyiciler için, 1990 li yıllardan günümüze kadar gecen surede gösterilmiş ve belleklerde yer etmiş yabancı kısa filmlerden oluşan çok özel bir program hazırladı. Toplam 38 kısa filmin gösterileceği programda kurmaca, canlandırma ve deneysel türde çalışmalar yer alıyor.

Bu programın hazırlanması için uzun bir çalışma gerçekleştirildi. Arşiv taraması yapıldı. Filmler analog ortamdan dijital ortama kaydedildi. Bugün Türk sinemasında isim olmuş bir çok genç yönetmen, sinema yazarı o günlerde bu filmleri izleyerek sinemaya olan tutkularını arttırdılar. Filmler 22-23-24 Mart 2007 günleri her gün iki seans olmak üzere, saat 17.00 ve 19.00 da sadece bir kez gösterilecek. Bu filmlerin büyük bir çoğunluğu, dünyanın değişik festivallerinde seyirci ile buluşmuş ve ödüller almış çalışmalar.

Cumartesi günü son seans ise çektiği kısa filmler ile sinema tarihimizde önemli ve kendine özgü bir yere sahip olan Nur Akalin’in son filmi “Joenjoy” un galasına ayrıldı.

Filmler, yıllar önce festivalin doğduğu Istanbul Fransız Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda ücretsiz olarak gösterilecek. Programın ayrıntılı bilgileri festivalin resmi sitesi olan www.istanbulfilmfestival.com adresinde yer alıyor.

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 18 Mart 2009 13:54:03

8

İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali yine güzel bir işe imza attı

Yandex.Metrica