Kalandar Soğuğu Fransa'dan ödülle döndü posteri

03.02.2016 İstanbul, TRT’nin ortak yapımcısı olduğu Mustafa Kara’nın ikinci uzun metraj filmi “Kalandar Soğuğu” Avrupa’nın saygın festivallerinden biri olan Festival Premiere Plans’den jüri özel ödülü ile döndü. Dünya prömiyerini kasım ayında Tokyo’da gerçekleştiren Film, Jüri başkanlığını 'Olağan Şüpheliler', X-Men' gibi filmlerin ünlü yönetmeni Bryan Singer’ın yürüttüğü 28. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nden de En İyi Film, ne En İyi Yönetmen olmak üzere iki ödüle layık görülmüştü.

Fransa’da da büyük ilgi ve sevgi ile karşılanan Kalandar Soğuğu şimdi de Festival Premiers Plans D’angers’de Jüri özel ödülüne layık görüldü. Jüri başkanı ödülü filmin yönetmeni Mustafa Kara’ya  takdim ederken “pek çok sahnesiyle yıllarca aklımızdan çıkmayacak, bu masalsı film jüri üyelerini derinden etkiledi” şeklinde konuştu.

Doğa, insan ve hayvan ilişkisinin naif bir portresi olan ve Karadeniz’in masalsı yeşilliklerinde geçen film, ayrıca geçtiğimiz ay 52. si düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal ve uluslararası yarışma olmak üzere iki ayrı bölümde yarıştı. Uluslararası yarışmadan ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülü, ulusal yarışmadan ise Jüri Özel Ödülü, En İyi Müzik ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam dört ödülle adından çokça söz ettirdi.

TRT’nin ortak yapımcısı olduğu “Kalandar Soğuğu” ekibinin yolculuğu 2010 yılında İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Köprüde Buluşmalar” ile başladı. “Kalandar Soğuğu”  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi desteğinin ardından, Avrupa’nın önemli sinema  fonlarından biri olan Eurimages tarafından desteklendi.

Film önümüzdeki günlerde sinema dünyasının önemli festivallerinde yer almaya devam edecek. Filmin Eylül 2016 tarihinde vizyona girmesi bekleniyor.

Son Yorumlar (1)

mansur34 avatar mansur34 09 Şubat 2016 07:44:52

7

Film hem japonya hemde fransadan ödül ile döndü sonra antalyada ödüller aldı mustafa kara umut adasından daha iyi bir film yapmış gibi fragmanı iyi umarım film beklediğimize değecek iyi bir filmdir merakla bekliyorum vizyona girmesini.

Yandex.Metrica