Yönetmen Ülkü Erakalın vefat etti posteri

İstanbul'da 1934 yılında doğan Erakalın, İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü'nden mezun oldu. Sanat hayatına 1958 yılında başlayan Erakalın, ilk deneyimleri sırasında Lütfi Akad'ın asistanlığını yaptı. 1961 yılında ilk filmi "Unutamadığım Kadın"ı çekti. Anılarını içeren 4 kitap kaleme alan Ülkü Erakalın 200 civarında filme imza attı.

Ünlü yönetmenin rejisörlüğünü yaptığı filmler arasında, "Lekeli Aşk", "Acı Yıllar", "Aldırma Gönül", "Kadınlar Koğuşu", "Dudaktan Kalbe", "Üvey Ana" ve "Ben Sana Mecburum" yer alıyor. Erakalın, Yeşilçam'da "seks furyası" olarak nitelendirilen 70'li yılların ortalarında ise pek çok erotik filmin yönetmenliğini yaptı.

Erakalın, 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Üvey Ana" ile En İyi 3. Film Ödülü, 1976'da da "Ben Sana Mecburum" adlı filmle 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde Birincilik Ödülü'nü kazandı. Ünlü yönetmen, son olarak, 2009'da "Çığlık Çığlığa Bir Sevda" adlı filmiyle 2009 Altın Portakal Onur Ödülü'ne değer görüldü.

82 yaşında ölen Ülkü Erakalın'ın cenazesi, Teşvikiye Camii'nde kılanacak namazın ardından Kulaksız Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Kaynak : Hürriyet

Son Yorumlar (1)

mansur34 avatar mansur34 07 Nisan 2016 08:50:26

4

Türk sinemasına özellikle yeşilçam dönemine bir çok filmi ile katkı sağlamış günümüze kadar yönetmenliğe devam etmiş yönetmenlik dışında senaryo ve yapımcı olarak da yeşilçama katkı vermiş bir sinemacıydı ülkü erakalın için üzüldüğüm nokta daha iyi b ir kariyeri olabilirdi yaptığı filmlerde daha seçici olsa daha özenli filmler yapsaydı oda türk sinemasının sayılı yönetmenlerinden olabilirdi özellikle aşk filmlerinde başarılıydı keşke kariyerine bu türde devam etseydi aşk filmlerinin unutulmaz yönetmeni olabilirdi ilk dönemdeki filmleri çoğu bu tarzda dır malesef çoğu filmi farklı türlerde sadece gişeye yönelik vasat ve özensiz filmler yinede yeşilçama epey emek vermiş sinema dışında şarkıcılık ve yeşilçam sanatçılarıyla anı tarzı bir proğramda yapmıştı ayrıca sinema anılarıyla dolu 4 kitap da yazmış allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica