Bu filmler çocuklar için! posteri

En iyi, en yeni, ödüllü ve kült filmleri izleme fırsatı sunacak olan 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde çocuklar için özel gösterimler yapılacak. “Kuğu”, “Benim Kutsal Atım”,  “Küçük Mutlu Denizaltı 3”, festivalin “en değerli izleyicileri” için seçilen filmler…

Halkbank’ın ana sponsorluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında yapılacak festivalde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çocuklar için özel bir program hazırlandı. Festivalin küçük izleyicileri için; “Çocukların Festivali: Büyüklere Yer Yok” başlıklı bir bölüm düzenlendi.  

ÇİN'DEN ÖZEL SEÇKİ

Söz konusu bölümde yer alan filmler, Çin Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nin işbirliği ve desteğiyle seçildi. Bir animasyon, iki kurmaca film, 7-12 yaş arası çocuklar tarafından izlenebilecek. 

Annesinin ölümünün yarattığı travmayı, yardım ettiği yaralı bir kuğuyla kurduğu dostluk sayesinde aşmaya başlayan, bu “en yakın arkadaşı”nın kaçırılması sonrası babasıyla birlikte zorlu bir arayışa girişen Holly'nin  hikayesini konu alan Kuğu, çocuk filmlerinden biri.  

Bir diğer film; Benim Kutsal Atım. Bir efsanenin peşinden yollara düşmüş üç bilgenin etkisinde kalan ve sahibi olduğu beyaz atın, efsanede bahsedilen kutsal at olduğuna inanan Husile'nin baş kahramanı olduğu film, “Chagan” adlı atının babası tarafından satılması ihtimaline karşı onu kurtarmak için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

Animasyon film Küçük Mutlu Denizaltı 3 ise, Olly ve Beth adlı iki denizaltının, define bulmak için atıldıkları ve başkalarının da onlara katılmasıyla büyüyen, gittikçe arkadaşlık ve cesaretin gerçek anlamlarını öğrenmelerine yardımcı bir hale dönüşen renkli serüveni anlatıyor. 

Çocuklar için seçilen bu filmlerin gösterimleri, Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda olacak. 

MÜLTECİ ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI 

Festival, Ankara’da yaşayan mülteci çocukları da unutmadı. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin işbirliği ile mülteci çocuklara yönelik, hayal güçleri ve yaratıcılıklarına da katkıda bulunacak bir çalışma yapılacak. Canlandırma sinemasının teknikleri üzerine düzenlenecek “Stop Motion Atölyesi”nde, heykel sanatçısı Aykut Öz, çocukların basit tekniklerle kendi çizgi filmlerini yapabilmelerine yardımcı olacak. 

Son Yorumlar (1)

mansur34 avatar mansur34 11 Nisan 2016 18:57:31

4

Festivalde çocuklar bu vasat animasyonları izleyeceklerine biraz sabretsinler daha kaliteli animasyonlar yakında vizyona girecekler seçilen filmler malesef vasat filmler olmuş.

Yandex.Metrica