Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Düşler Satın Alınamaz!

13 Nisan 2007 00:00
Ankaralı sinemaseverlerin ve kamuoyunun dikkatine,

Bilindiği gibi, 18. Ankara Film Festivali, Aganistan ve Irak’ı kan gölüne çeviren işgalcilerin nezaretinde, buralarda ticaret ve inşaat faaliyetleri sürdüren Limak adlı holdingin sponsorluğunda ve “Limak Ankara Film Festivali” adıyla gerçekleştirilecektir. Ankara Film Festivali’nin, ekonomik açıdan içine düştüğü güç durum nedeniyle, böyle bir şirketin desteğine mahkûm kalması kabul edilemez.

İşgalcilerin, işgal ettikleri ülkelere “demokrasi götürmeleri” misali, Limak da bu ülkelerde “imar faaliyeti” sürdürmektedir.

Festivaller, şirketlerin imaj operasyonu arenası değil, insanlığın kültürel paylaşım zeminleridir.

Limak adlı holding, Ankara Film Festivali’nin adına bile saygı göstermemiştir. Hatta yıllarca Aziz Nesin’in yürüttüğü “Onursal Başkanlık” konumunu dahi parayla satın alabileceklerini düşünebilmişlerdir. Bu holding, bilmelidir ki, Ankara Film Festivali, Mahmut Tali Öngören’in, Aziz Nesin’in hepimize bıraktığı bir mirastır; holdinglerinin sıkı fıkı olduğu ABD ordusu için inşa ettikleri bir yıkama-yağlama tesisi değildir.

Adı geçen holding, emperyalistlerin fütursuzluğundan cesaret almaktadır. Kültür-sanat faaliyetleri, sermaye kuruluşlarının canlarının istediği gibi at koşturacakları bir alan olamaz!

Limak’ın bu yaklaşımını kınıyoruz.

Afganistan ve Irak işgallerini bir kez daha protesto ediyor ve işgal altındaki ülkelerde yaşayan halklarla dayanışmamızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı, toplumsal sorumluluklarını yerine getirmeye, kültürel sanatsal faaliyetleri birer kâr ve imaj konusu olmaktan çıkarmak üzere gerekli düzenlemeleri yapmaya, gereken desteği koşulsuz olarak sağlamaya çağırıyoruz.

Sinema satın alınamaz!
Sanat satın alınamaz!
Özgürlük satın alınamaz!
Düşler satın alınamaz!

İLK İMZACILAR:
Tuncel Kurtiz (Oyuncu), Ömer Tuncer (Ankara Uluslararası Film Festivali eski başkanı, Dünya Kitle İletişim Araştırmaları Vakfı kurucu üyesi), Emrah Dönmez (Dünya Kitle İletişim Araştırmaları Vakfı üyesi), Hasan Gören (Dünya Kitle İletişim Araştırmaları Vakfı üyesi), M.Ziya Ülkenciler (sanat yönetmeni), Semir Aslanyürek (yönetmen), Yeşim Ustaoğlu (yönetmen), Ahmet Soner (yönetmen-senarist), Metin Belgin (oyuncu-senarist), Yavuz Özkan (yönetmen), Aydın Sayman (yönetmen, FİLM-YÖN Genel Sekreteri), Uğur Kutay (akademisyen-belgeselci), Rüstem Batum (belgeselci), Güzin Çorağan (oyuncu), Orhan Aydın (oyuncu), Metin Coşkun (oyuncu), Yılmaz Onay (yazar-yönetmen), Yaşar Güner (oyuncu), Gülsüm Cengiz (yazar), Kemal Türkler Kültür ve Eğitim Vakfı, TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği), Canol Kocagöz (karikatürist), Fikret Terzi (yazar-yönetmen), Kubilay Önal (mimar-TMMOB Mimarlar Odası MYK üyesi), Özden Fikret Oğuz (mimar), Zahit Atam (sinema tarihçisi), Yeni İnsan Yeni Sinema dergisi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Sinema Topluluğu, SİNEGÖZ Film Atölyesi, Sanat Cephesi dergisi, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Tiyatro Topluluğu, Ahmet Keskin (yapım sorumlusu), Zafer Aydan (yapım sorumlusu), Zeki Utkan (sanat yönetmeni), Kaya Özkaracalar (belgesel sinemacı), Emre Özkapı (belgesel sinemacı), Sadullah Celen (yönetmen), Zeki Demirkubuz (yönetmen), Özer Kızıltan (yönetmen)enigmacuture

18 Mart 2009 13:52

bu sloganı çok sevdim:

Sinema satın alınamaz!
Sanat satın alınamaz!
Özgürlük satın alınamaz!
Düşler satın alınamaz!

Cevap Yaz
Yandex.Metrica