Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

26. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

16 Nisan 2007 00:00
Sunuculuğunu Özge Özberk ve Halit Ergenç’in üstlendiği 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni, NTV’den canlı olarak yayınlandı. Kapanış Galası boyunca Zuhal Olcay izleyicilere sahnede renkli bir program sundu. Tören boyunca dört kez sahne alan Zuhal Olcay, “Hiçbir Yerde”, “Shakespeare Kolajı” (Kötü Bilinmektense İyisi mi Kötü Ol ve Mezarcının Tutkusu), “Tango” ve “Ayrılık da Sevdaya Dahil” isimli şarkıları seslendirdi.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Kapanış Töreni’nde bu yıl, bağımsız filmlerin vazgeçilmez yönetmeni, Amerikalı fotoğrafçı, müzisyen ve yazar Gus van Sant’a Festival’in “Sinema Onur Ödülü” takdim edildi. Gus van Sant ödüllünü İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın elinden aldı.

Uluslararası Yarışma’da Altın Lâle Ödülü, Norveçli yönetmen Joachim Trier’in “Tekrar” adlı filmine verildi. Uluslararası Altın Lale Yarışması Jüri Başkanı Michael Radford kazananı açıklarken Fatma Girik, “Tekrar” filminin ödülünü filmin yönetmeni Joachim Trier’e verdi. Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü’ne ise Amerikalı yönetmen Tom DiCillo’nun “Delicesine” adlı film layık görüldü. Tom DiCillo da ödülünü Fatma Girik’in elinden aldı.

Ulusal Yarışma’da “Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü Nuri Bilge Ceylan’ın “İklimler” adlı filmine verildi. Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Ferzan Özpetek kazananı açıklarken filmin yapımcıları Nuri Bilge Ceylan ve Zeynep Özbatur’a ödülünü Hülya Koçyiğit takdim etti.

Ulusal Yarışma Jürisi “Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Yönetmeni” ödülü ise “Kader” filminin yönetmeni Zeki Demirkubuz’a verildi. Ulusal Yarışma jüri üyelerinden Yıldırım Türker yılın en iyi Türk yönetmenini açıklarken Zeki Demirkubuz’a ödülünü Hale Soygazi verdi. Kültür Bakanlığı ayrıca “Yılın En İyi Türk Filmi” ve “Yılın En İyi Türk Yönetmeni”ne 50.000’er YTL değerinde para ödülü de veriyor.

Bu yıl Ulusal Yarışma Jürisi’nin seçtiği En İyi Erkek Oyuncu ödülünü “Takva” filmindeki rolü ile Erkan Can ve “Kader” filmindeki rolü ile Ufuk Bayraktar paylaştılar. Ulusal Yarışma jüri üyesi Mehmet Günsür kazananları açıkladı. Bu oyunculara ödüllerini Selma Ergeç takdim etti.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü ise “Beynelmilel” filmindeki rolü ile Özgü Namal’a verildi. Ulusal Yarışma jüri üyesi Işıl Yücesoy’un açıkladığı ödülü Özgü Namal’a Mehmet Ali Alabora takdim etti. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu oyunculara ayrıca 10.000’er YTL para ödülü de veriyor.

Ulusal Yarışma’da Jüri Özel Ödülü’ne ise “Beynelmilel” adlı film layık görüldü. Ulusal Yarışma jüri üyesi Klaus Eder’in açıkladığı ödülü filmin yönetmenleri Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez, Bergüzar Korel’in elinden aldılar.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği FIPRESCI Ödülleri ise; Uluslararası Yarışma’da Peter Schønau Fog’un yönettiği “Ağlama Sanatı” adlı filme, Ulusal Yarışma’da Zeki Demirkubuz’un “Kader” adlı filmine verildi. FIPRESCI Jüri Başkanı Miguel Somsen’in açıkladığı ödülleri “Ağlama Sanatı” için filmin yönetmeni Peter Schønau Fog ve “Kader” için filmin yönetmeni Zeki Demirkubuz, Işık Yenersu’nun elinden aldılar.

Festival’in “Türk Sineması” tema sponsoru Efes Pilsen, Ulusal Yarışma kapsamındaki filmler arasından FIPRESCI Jürisi tarafından seçilen ve Onat Kutlar anısına ödüllendirilen “Kader” adlı filmin yönetmeni Zeki Demirkubuz’a bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere, 30.000 USD değerinde para ödülü verdi. Ödülü Zeki Demirkubuz’a Efes Pilsen adına İletişim Müdürü Arzu Demirel takdim etti.

İstanbul Film Festivali’nde; Avrupa Konseyi işbirliğiyle bu yıl ilk kez “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde bir filme verilemeye başlanan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü’ne (FACE), Mali’li yönetmen Abderrahmane Sissako’nun “Bamako” adlı filmi layık görüldü. Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğinde sunulan FACE ödül heykelciği ve 10.000 Euro’luk para ödülünü yönetmen adına ARTE Fransa Bölümü Direktörü Michel Reilhac, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Thomas Hammarberg’in elinden aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın medya sponsorlarından Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülü hem uluslararası hem de ulusal yarışmada izleyicilerin oylarıyla saptanan filmlere verildi. Radikal Gazetesi Kültür Sanat Editörü Cem Erciyes’in açıkladığı Halk Ödülü’nü Uluslararası Yarışma’da Bahman Ghobadi’nin “Yarım Ay”; Ulusal Yarışma’da Nuri Bilge Ceylan’ın “İklimler” adlı filmler kazandılar. Törende ödülleri, filmin yönetmenlerine Vildan Atasever takdim etti.

İstanbul Film festivali kapanışında sürpriz bir ödül Akbank sponsorluğunda düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Kapanış Töreni’nde sürpriz bir ödül de vardı.

1986 yılından bu yana her yıl Antalya’dan gelerek İstanbul Film Festivali’ni takip eden ve şimdiye kadar Festival’de en fazla film izleme rekorunu elinde bulunduran izleyici Vahit Tansoy’a Festivalin “Ömür Boyu Bilet Ödülü” takdim edildi. Biletix’in katkılarıyla hazırlanan ödülü Vahit Tansoy’a İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı takdim etti.

Her yıl Uluslararası İstanbul Film Festivali’ni takip etmek üzere İstanbul’a gelen ve günde 4 ya da 5 film ortalamayla iki haftada 70’in üzerinde film seyreden Antalyalı Vahit Tansoy, bundan böyle Ömür Boyu Bilet armağanı ile festivali takip etmeye devam edecek.

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nin ardından konuklar, Steven Soderbergh’in yönettiği ve başrollerini George Clooney, Cate Blanchett ve Tobey Maguire’ın paylaştığı İyi Alman adlı filmi seyrettiler.

Ulusal Yarışma’da En İyi Türk Filmi ödülüne layık görülen “İklimler” 15 Nisan Pazar günü, Beyoğlu Sineması’nda 13.30 seansında, Altın Lâle’yi kazanan “Tekrar” adlı film ise 15 Nisan Pazar günü, Beyoğlu Sineması’nda 21.30 seansında gösterilecek.

Bu yıl olağanüstü bir ilgi gören 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali, pazar akşamı 6 festival sinemasındaki 21.30 seanslarındaki gösterimlerin ardından sona ermiş olacak.enigmacuture

18 Mart 2009 13:51

iklimler en güçlü adaydı

Cevap Yaz
Yandex.Metrica