Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tanju Gürsu hayatını kaybetti

8 Haziran 2016 03:00

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Tanju Gürsu, solunum yetmezliği nedeniyle 77 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Bostancı FSM Hastanesi'ne kaldırılan ünlü oyuncu, 16.00 sularında yaşama veda etti.

Ünlü aktörün yoğun bakıma alındığı haberini, Gürsu'nun oyuncu ve yönetmen kardeşi Temel Gürsu sosyal medya hesabından "Canım Ağabeyim Tanju Gürsu Yoğun Bakımda Sevenlerinin Dualarına İhtiyacı Var.." mesajı ile duyurmuştu.

Tanju Gürsu, Hayati ve Mediha Gürsu'nun 3'ü kız, 2'si erkek çocuklarından biri olarak 1938'de Trabzon'un İskenderpaşa Mahallesi'nde doğdu. Trabzon Lisesini bitirmiştir. 1962 yılında Ses Dergisi'nin açtığı yarışmayı kazanıp, oyuncu olarak sinemaya başlayan sanatçı, birçok film ve dizide rol almış, Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık işine de girmiş, ayrıca üç film senaryosu yazmış ve beş filmde yönetmenlik yapmıştır.

İlk kez 1988 yılında Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Gürsu, 1997 yılında tartışmalı biçimde Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü.[2] Gürsu, ayrıca 1998-99 yılları arasında yaklaşık bir yıl boyuncaTrabzonspor'da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gürsu, Ayla Gürsu ile evli olup, Kerem ve Emre adında iki oğlu vardır.

Ödülleri

25. Antalya Film Festivali, 1988, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kurtar Beni

34. Antalya Film Festivali, 1997, En İyi Erkek Oyuncu Köpekler Adası

40. Antalya Film Festivali, 2003, Yaşam Boyu Onur Ödülüsinemaagresif

9 Haziran 2016 15:47

Sinemamızdan bir yıldız daha kaydı ama kalplerimizden hiç bir zaman kaymayacak . Nur içinde yat Tanju Ağabey mekanın cennet olsun.

Cevap Yaz

mansur34

8 Haziran 2016 10:53

Tanju gürsu türk sinemasında daha çok dram,duygusal türü rollere yakışıyordu aşkına karşılık bulamayan aşık rollerinde oldukça başarılıydı iki altın portakal sahibiydi yaşarken yaşam boyu başarı ödülünü almış olması sevindirici keşke son dönemine kadar dizi ve sinemada görseydik allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica