Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Konya'da Festival Zamanı

23 Nisan 2007 00:00
Mevlana’nın aşk, sevgi, hoşgörü felsefesinin evrenselliğinden yola çıkılarak hazırlanan festivalin filmleri, uzun zaman süren titiz bir çalışma sonucunda seçildi. UNESCO tarafından 2007 yılının “Mevlana Yılı” ilan edilmesi, bu yılki festivali Konya için daha da anlamlı kılıyor.

Bu yıl festivalin Türk Sineması bölümünde, son dönemde hem ulusal hem de uluslararası festivallerde ses getirmiş yönetmenlerimizin iddialı filmlerinden bir seçki yer alıyor. Derviş Zaim’den Cenneti Beklerken, Nuri Bilge Ceylan’dan Uzak ve Reha Erdem’den Beş Vakit seyirciyle buluşacak Türk filmleri.

Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen ve Çamur ile hem Türkiye’de hem de yurtdışında başarıya uzanan Derviş Zaim’in son filmi Cenneti Beklerken, minyatür ustası Eflatun’un hikâyesini anlatıyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın üçüncü uzun filmi Uzak, hayatı daha genel biçimde kavrayan bir ermiş felsefesi ve doğal bir varoluşçuluk tavrıyla, modern bireyin yaşamın içindeki en küçük, en önemsiz gözüken ama belki de en temel ayrıntıları bulup çıkarma çabası ve yeteneğini yansıtan eşsiz bir başyapıt.

Reha Erdem’in filmi Beş Vakit ise, toprakla deniz, kayayla gökyüzü arasına sıkışmış bir köyde büyümeye çalışan üç çocuğun, zamanın akışındaki hikâyesini anlatıyor. Zamanın tek göstergesi köydeki minarenin güneş saatiyle dönen beş vakti. Film, insanın beş vaktini yani beş halini, korkusunu ve arzusunu, sevgisini ve kinini, inancını ve acısını, çığlığını ve hıçkırığını, tutkusunu ve nefretini mevsimler gibi, güneş gibi, ay gibi döndürüp karşımıza getiriyor.

Festival kapsamında, bireyin varoluşu, kendini ve aşkı arayışı, sosyal ve gündelik hayatta karşılaşılan mistik haller gibi konulara odaklanan dünya sinemasının usta ve yetenekli yönetmenlerinin filmlerinden oluşan başarılı yapımlar da seyirciyle buluşuyor. İtalyan yönetmen Alberto Rondalli’nin yönettiği Türk-İtalyan ortak yapımı Derviş, Amerikan Bağımsız Sineması’nın usta ismi Jim Jarmusch’dan Ölü Adam, Fas asıllı Fransız yönetmen İsmail Faruki’den Büyük Yolculuk, Çin Sineması’nın mistik ve gizemli yönetmeni Zhang Yimou’dan Kahraman, sadece Rus sinemasının değil belki de dünya sinemasının en mistik yönetmeni Andrey Tarkovsky’nin vasiyet filmi Kurban, yine aynı ülkeden yetenekli genç yönetmen Andrei Zvyagintsev’den Dönüş ve Tunus sinemasından Nacer Khemiri’nin sinema kariyerindeki ilk filmi Çöl İşaretçileri ve son filmi Aziz Baba bu bölümde yer alan filmlerden bazıları…

Çekimleri Kapadokya’da yapılan ve 2001 yılında Locarno Film Festivali’nde Gençlik Jürisi ve Özel Mansiyon ödülleri alan Alberto Rondalli’nin İtalyan-Türk ortak yapımı Derviş, başrollerini Başak Köklükaya ve Ruhi Sarı’nın paylaştığı, dinlerin evrenselliğini işleyen bir çeşitleme. Film, insan doğasının zaaflarını, ihtiraslarını ve değişimlerini çarpıcı bir dille anlatıyor.

Amerikan Bağımsız Sineması’nın en önemli yönetmenlerinden Jim Jarmusch’un kült filmi Ölü Adam, genç bir adamın bilinmeyen bir mekâna yaptığı fiziksel ve ruhsal yolculuğun öyküsünü anlatan, Neil Young’ın müzikleri ve Johnny Depp’in başroldeki müthiş performansıyla dikkatleri çeken modern sinemanın başyapıtlarından kabul ediliyor.Başta Venedik Film Festivali olmak üzere gösterildiği uluslararası festivallerde birçok ödül alan Fas asıllı Fransız yönetmen İsmail Faruki’nin ilk sinema filmi Büyük Yolculuk, Avrupa’dan başlayıp, sırasıyla İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bulgaristan, Türkiye ve Ortadoğu’dan geçip Arabistan’da biten dinler ve kültürler arası bir yolculuğun çok çarpıcı ve hüzünlü öyküsünü anlatıyor. Müslüman bir baba ile Fransa’da doğup büyüyen oğlunun kara yoluyla yaptığı 5000 kilometrelik gizemli bir yolculuğunun öyküsünü anlatan film, çatışmadan uzlaşmaya, iletişimsizlikten hoşgörüye uzanan dokunaklı bir yol filmi.

Filmlerindeki etkileyici hikâye anlatımı ve keskin zekâsı ile tüm dünyada beğeni toplayan Oscar ödüllü Çinli yönetmen Zhang Yimou’nun görsel olarak büyüleyici filmi Kahraman, savaşın bir hayat biçimi olduğu eski çağlarda Çin’de geçen ve aşk, sadakat, kıskançlık ve entrikalarla dolu mistik bir öyküyü destansı bir dille anlatıyor. Çin’in kaderini değiştiren üç savaşçının efsanevi öyküsünü…

Sinemanın mistik ozanı Andrey Tarkovsky’nin, insanın ruhsal varlığıyla maddi çevre arasındaki ikilemi anlattığı, 1986 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü ve Eleştirmenler Birliği gibi çok önemli ödül kazanan, vasiyet niteliğindeki son filmi Kurban da festivalin ağır toplarından.

Yetenekli Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev’in ilk filmi Dönüş, Venedik Film Festivali’nde aldığı En İyi Film Altın Aslan Ödülü’yle bütün dikkatleri üzerine çekmiş, Rus Sineması’nın eski görkeminden bir şey kaybetmediğini bir kez daha gözler önüne sermişti. Film, ağır ağır ilerleyen anlatısı, titizlikle örülmüş görüntüleri ve mükemmel oyunculuklarıyla, az malzemeyle yoğun bir öykü anlatmayı başarıyor. Aile bireyleri arasındaki uzaklığı vurgulayarak, baba ve iki oğlunun mistik ve bir o kadar da gizemli öyküsünü anlatan film, usta yönetmen Tarkovsky’den de derin izler taşıyor.

Filmlerindeki gizemli ve masalsı anlatımıyla dikkat çeken, zaman zaman tasavvufi göndermelerini, sanat, aşk ve medeniyetin dingin ve mistik atmosferiyle yoğuran Tunuslu yönetmen Nacer Khemir de filmografisindeki ilk filmi Çöl İşaretçileri ve son filmi Aziz Baba ile festivale konuk oluyor.

Bu yıl doğunun ve mistisizmin yükselen sinemasını temsil eden İran Sineması’ndan da önemli filmler yer alıyor. Son dönemde yapılmış, aralarında Muhsin Makhmalbaf, Macid Macidi ve Kemal Tebrizi gibi ünlü yönetmenlerin filmlerinden oluşan beş filmlik bir seçki de program kapsamında Konyalı sinemaseverlerle buluşuyor.

2. Uluslararası Aşkın Film Festivali kapsamında, başta Türk sinemasından olmak üzere Avrupa ve Uzakdoğu sinemalarından başyapıt niteliğindeki klasik filmler izleyici karşısına çıkarken, gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından konukların katılacağı geniş katılımlı söyleşiler ve açık oturumlar da gerçekleştirilecek. Sevginin, hoşgörünün ve aşkın başkenti Konya’da ilki geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen festivalin giderek uluslararası bir boyut kazanan geleneksel bir sinema şöleni halini alması amaçlanıyor.

        


enigmacuture

18 Mart 2009 13:48

kültürel katkısı eminim çok olacaktır

Cevap Yaz
Yandex.Metrica