Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinemamızın en önemli karakter oyuncularından Reha Yurdakul

7 Eylül 2016 15:12

Sinemamızın en önemli karakter oyuncularından Reha Yurdakul 1 Nisan 1926 tarihinde Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde dünyaya geldi. Oyunculuğa o dönemki şartlar adı altında halkevlerinde tiyatroyla başlayan Yurdakul İstanbul Pertevniyal Lisesi mezunuydu. İlk filmi "Kanatlardan Türbe" filmiydi filmin rejisörü sinemamızın unutulmazlarından Mümtaz Ener'di. Yeşilçam sinemasında birçok filmde değişik tipte yardımcı karakter oyuncusu olarak sinemamızın en sevilen beğenilen aktörlerden birisi oldu. Reha Yurdakul genel olarak babacan,vakur,tatlı sert, bazı filmlerde kötü adam olarak değişik kalıplara girebilen karakter oyuncusu olarak gönüllerde taht kurdu.

Rol aldığı filmlerde özellikle Agah Hün'ün Yurdakul'u seslendirmesi sanatçıyı zirve yapan unsurlar arasında yer aldı. Sanatçıyı dolu dolu araştırdığımızda hem özel hemde sanat hayatında şu tespitlerde bulundum. Aktörlüğün yanısıra sinemada senarist,yapımcı, yapım ekibi vs. sinemamızın çeşitli kategorilerinde hizmet verdi. Özel hayatına göz attığımızda edindiğimiz en net bilgi geç evlenmiş ve evlilikte ince eleyip sık dokuyan biri olarak bilinmesiydi. Özellikle Reha Yurdakul'u seyirci siyah beyaz filmlerden ziyade Kemal Sunal'lı, Cüneyt Arkın'lı filmlerinde canlandırdığı değişik başarılı güçlü oyunculu ile hatırlamaktadır.

Film çekimi için gittiği Bolu'da kalp krizi geçirerek vefat eden Reha Yurdakul İstanbul'daki Feriköy Mezarlığına defnedildi.Geçmiş yıllarda Burhaniye Belediye'sinin kurtuluşu kapsamında Belediye meclisinin onayı ile Şehit Turan Bayraktar Parkı içinde yer alan Belediye'ye ait düğün salonuna Reha Yurdakul'un ismi verilmiş açılışa İstanbul'dan eşi Filiz Yurdakul ile kız kardeşi Emel Tuğrul çağrılmıştır. Açılış kurdelasını kesen eşi Yurdakul "Bu büyük jesti yeşilçam bile yapmadı" diyerek  sitemde bulunmuş başkan Fikret Akova'ya teşekkür etmiştir. Günümüzde açılış yapılan işletme Reha Yurdakul Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir. 62 yaşında emekliliğini yaşayacağı yada torun torba seveceği yaşlarda vefat eden bu değerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.bltszlk

31 Mart 2017 13:55

Ben en çok Kemal Sunal'lı oynadığı filmlerinden hatırlıyorum..Kemal Sunal'ın yanında otoriter babayı,kahveciyi ve uşak rollerinde yer alırdı..Siyah Beyaz filmeri seyretmediğim için hatırlamıyorum.. Kendisine ALLAH RAHMET EYLESİN..Sevdiğim oyuncular arasında.

Cevap Yaz

mansurx

8 Eylül 2016 06:29

Güzel bir yazı olmuş baştan sona zevkle okudum teşekkürler.

Cevap Yaz

sinemaadamı

7 Eylül 2016 20:59

allah rahmet eylesin. kemal sunal, yılmaz güney, cüneyt arkın, kadir inanır, göksel arsoy, kartal tibet, yalçın gülhan, aytaç arman, ediz hun, murat soydan, tugay toksöz, tarık akan, ibrahim tatlıses, orhan gencebay, müslüm gürses,ferdi tayfur, sadri alışık, müjdat gezen, türkan,hülya, fatma , filiz maşallah oynamadığı ses sanatçısı, aktör ve aktrist kalmamış. 600 den fazla filmde oynadığını düşünüyorum. 50lerde 60 larda 70 lerde 80 lerde hep varolan bir karakter oyuncusudur.

Cevap Yaz

sinemaagresif

7 Eylül 2016 17:08

Sinemamızın değerli karakter oyuncularından büyük usta Reha Yurdakul'u anlatan güzel bir makale olmuş. Büyük ustaya Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica