Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Cannes'da Fatih Akın'a En İyi Senaryo Ödülü!

28 Mayıs 2007 00:00
60. Cannes Film Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Törende Altın Palmiye’nin sahibi ve diğer dallarda ödül alan sanatçılar belli oldu. 22 filmin katıldığı yarışma bölümünde yer alan ve favoriler arasında gösterilen Fatih Akın’ın Yaşamın Kıyısında adlı filmi En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Büyük ödül Altın Palmiye ise Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu’nin ’4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün’ adlı filminin oldu. Altın Palmiye’den sonra gelen büyük ödül de Japon yönetmen Naomi Kawase’nin çektiği “La foret de Mogari” isimli filmine verildi.

Mungiu’ya ödülünü ünlü ABD’li aktris Jane Fonda verdi. Ödül töreninde bir konuşma yapan Romanyalı yönetmen, “Bu ödülün bana verilmesi, ümit ederim ki, küçük ülkelerde mütevazi bütçelerle ve dev sinema yıldızları olmadan film çeken yönetmenleri de cesaretlendirmesi açısından iyi bir haber olur” dedi. .

Festival’de, Fatih Akın’ın, ‘Yaşamın Kıyısında’ isimli filmi, en iyi senaryo ödülü kazandı. Film, festival sarayında ilk gösteriminde film eleştirmenleri ve gazeticilerin büyük beğenisini kazanmıştı.

Akın, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’ye bir mesajı olduğunu belirterek, “22 Temmuz seçimlerinden önce ülkeme birlik ve dayanışma mesajı gönderiyorum” dedi. Bu ödüle layık görüldüğü için mutlu olduğunu kaydeden ve ödülün kendisini cesaretlendirdiğini ifade eden Akın, “Daha fazla senaryo yazmalıyım” dedi.

Türk-Alman ortak yapımı olan film, Türkiye’den Anka Film, Almanya’dan Corazon International ve NDR ile İtalya’dan Dorje Film’in işbirliğiyle çekilmişti. Filmde başrolleri Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz, Nursel Köse paylaşıyor. Filmde, Almanya ve Türkiye’de farklı kültürlerden gelen kişilerin ilişkileri anlatılıyor.

Yarışmada ilk Altın Palmiye’yi kısa metraj film dalında Lisa Miller, ‘Ver Llover’ adlı filmiyle aldı. İkinci olarak da Altın Kamera Ödülü verildi. Bu ödülü de İsrailli yönetmen Edgar Kertel, ‘Les Meduses’ isimli filmdeki başarısıyla kazandı.

    


enigmacuture

18 Mart 2009 13:38

 Fatih Akın’ın Yaşamın Kıyısında filminin ödül alması beni şaşırtmadı. çok başarılı bir film

Cevap Yaz
Yandex.Metrica