Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dünya'nın Filmi Altın Koza'da

28 Mayıs 2007 00:00
Akdeniz Havzası’nda yer alan ülkelerin sinemalarından seçkin örnekler bu bölümde Adanalı sinemaseverler ile buluşacak.

Ödüllü Akdeniz Filmleri Seçkisi’nde Branko Schmidt ‘in “Kavun Yolu – Put Lubenica”, David Marqués’in “İnziva – Aislados”, Kim Rossi Stuart'ın “Libero Da Oynarım – Anche Libero Va Bene”, Jean-Pierre Amérıs’in “Benim Adım Elisabeth – Je m’appelle Elisabeth”, Xavier Giannoli’nin “Şantör - Quand J’étaıs Chanteur”, Mehdi Charef, Emir Kusturica, Spike Lee, Kátia Lund, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso ve John Woo’nun “Görünmez Çocuklar – All The Invisible Children” Grigoris Karantinakis’in “Hariton’un Korosu - Chariton's Choir” adlı filmler gösterilecek.

Dünyanın dört bir köşesinden farklı ülkelerden katılan filmler, 14. Adana Altın Koza Film Festivali’nde seyirci ile buluşacak. Uzak Doğu Ülkeleri’nden, Güney Amerika’ya, komşu İran’dan ABD’ye birbirinden farklı kültürlerin buluşma noktası Adana olacak.

Dünya Sineması Bölümü’nde; İran’dan bir kara mizah örneği olarak Mani Haghighi’nin “Erkekler İş Başında - Men At Work”, Moğolistan’ın dünya sinemasına armağan ettiği genç sinemacı Byambasuren Davaa’nın ikinci filmi olan “Sarı Köpeğin Yuvası - Die Höhle Des Gelben Hundes ”, Çin Sineması’nın etkileyici örneklerinden biri olan Jia Zhangke’nin “Durgun Yaşam - San Xıa Haoren”, Tayvan Sineması’nın tanınmış yönetmeni Tsai Ming-Liang’ten “Yalnız Yatmak İstemiyorum - Hei Yan Quan”, Filipinler sinemasından örnek olarak Mes de Guzman’ın “Kalimugtong Yolu - Ang Daan Patungong Kalimugtong” , son yıllarda popülerleşen Güney Kore sinemasından bir korku sineması örneği olarak Joon-ho Bong’un “Yaratık - Gwoemul”, 30 yıl aradan sonra Paraguay’da çekilen ilk film olma özelliğini taşıyan Paz Encina’nın “Paraguay Hamağı - Hamaca Paraguaya ”, Arjantin Sineması’ndan etkileyici bir örnek Ariel Rotter’in, “Diğerleri - El Otro”, Meksika’dan ödüllü Francisco Vargas’ın “Keman - El Violín”, Andy Warhol'un ilham perilerinden Edie Sedgwick'in gerçek hikâyesi beyazperdeye aktaran George Hickenlooper’ın “Edie- Factory Girl” adlı filmler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Türkiye’de vizyona girmiş ama Adana’da vizyona girmemiş filmlerden oluşan seçki Adanalı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Bölüm kapsamında; Boşnak yönetmen Jasmila Zbanic’in ilk uzun filmi olan “Esma’nın Sırrı - Grbavica”, ABD Başkanı George W. Bush’a yapılan suikastı konu alan hayali bir belgesel olarak kurgulanan Gabrial Range’in “Bir Başkan’ın Ölümü”, Fransız sinemasından etkileyici bir animasyon örneği olan Christian Volckman’ın “Rönesans-Renaissance”, Koreli usta Kim Ki Duk’un “Zaman – Time” adlı filmler gösterilecek.Yandex.Metrica