Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Foça Festivali 14 Ağustos’ta “Haydi RASTGELE” diyor

1 Ağustos 2002 00:00
Bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası Rastgele Balıkçı ve Deniz Belgeselleri Festivali”, Foça’dan yeniden “merhaba” diyor.

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) , Foça Yerel Gündem 21, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) , Foça Belediyesi ve Foçalı balıkçıların birlikte düzenlediği festival, Türkiye’nin dört bir yanından gelen balıkçı örgütleri, balıkçılar, bilim adamları, belgeselciler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 14–18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Balıkçıların sorunlarını gündeme getirdikleri ve kıyı balıkçılığının canlandırılması için çözüm aradıkları festivalde, ulusal ve uluslararası düzeyde bir platform oluşturulması hedefleniyor. Akdeniz foku koruma bölgesi olan Foça, beş gün beş gece sürecek festival boyunca, çeşitli ülkelerden gelen belgesel filmler, balıkçılık ve balıkçılık politikaları konulu konferanslar, paneller, yarışmalar ve konserlere ev sahipliği yapacak.

Foçalı balıkçılar, festival boyunca İspanya, Almanya ve Gana’dan Belgesel Sinemacıları da ağırlayacak.

Festival 14 Ağustos Çarşamba günü Saat 18.00’de, Küçük Liman’da, tekne üzerinde Yeni Türkü konseriyle başlayacak. Türkiye’nin bir çok yerinden gelen kıyı balıkçıları, Rastgele festivali boyunca olta bağlama, ağ tamiri, balık tutma, motorlu ve kürekli tekne yarışlarıyla heyecanlı ve keyifli saatler yaşayacaklar.

“Rastgele” festivalinde, “Gezinti ve Balıkçı Tekneleri İçin Güvenlik-Uluslararası Düzenlemeler”, “Balıkçıların Sosyal Güvenlik Hakları”, “Avrupa Birliği ve Balıkçılık Politikaları” konulu konferans, panel ve söyleşiler düzenlenecek. Festivalin yurtiçi ve yurtdışından gelen belgeselci konuklarıyla da 18 Ağustos Pazar günü Saat 18.00’de “Belgesel Sinema Küreselleşmeye Bakıyor” konulu panel gerçekleştirilecek.

Foçalılar festival geceleri, tarihi mekan Beşkapılar’da 21.00-01.00 saatleri arasında Amerika, Almanya, Belçika, İspanya, İtalya, İsrail, İskoçya, Fransa, Kıbrıs, Portekiz ve Türkiye’den belgesellerle buluşacak; Yenikapı’daki balıkçı halinden Alaska’daki somon balığı kasabasına, Karacaali köyünden Tunus’taki Kerkennah adalarına uzanan öyküleri izleyecekler.

Gösterim programında “Gemi Yapıcıları Şarkı Söylerken”, “Çöldeki Ada: Kerkennah”, “Balığın Günlüğü”, “Akdenizli”, “Ağlara Takılan Hayatlar”, “Kuyruğu Bağlı”, “Kırmızı Ton Balıği”, “Su İnsanları”, “Ekmek Teknesi” “Dost”
gibi belgesel filmler bulunuyor.

IULA-EMME (Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği) , UNDP (Birleşmiş Miletler Kalkınma Programı) , Foça Kaymakamlığı, Foça Su Ürünleri Kooperatifi’nin destek verdiği Rastgele Festivali’nde belgesel filmlerin tümü simültane çeviriyle ve ücretsiz olarak gösterilecek.

İletişim: 0 212 327 41 45-46 www.bsb-adf.org info@bsb-adf.org


Yandex.Metrica