Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Quentin Tarantino Altyazi'da

5 Haziran 2007 00:00
Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin Haziran sayısı, Quentin Tarantino’nun dönüşünü müjdeliyor. Son olarak Kill Bill filmi iki bölüm halinde gösterilen Tarantino’nun yeni filmi Ölüm Geçirmez (Death Proof), yönetmenin yakın arkadaşı Robert Rodriguez’le birlikte gerçekleştirdiği ‘iki film birden’ projesi Grindhouse’un ikinci kısmını oluştursa da, ülkemizde Rodriguez’in filminden önce gösterime giriyor. Altyazı, Ölüm Geçirmez’i 70’lerin yol filmleri ve istismar sineması örneklerine yaptığı göndermelerle birlikte ele alıyor.

Altyazı’nın ‘Vizyon’ sayfalarında Ölüm Geçirmez’in yanı sıra Güney Kore’de hasılat rekorları kıran ve canavar filmi türüne melodram ve komedi unsurları katarak sıradışı bir boyut kazandıran Yaratık (Gwoemul), Steven Soderbergh’in Ocean’s filmleri üzerine bir inceleme yazısı ve Fransız yapımı Kutup belgeseli Beyaz Gezegen filminin yönetmenlerinden Thierry Piantanida’yla yapılmış bir söyleşi yer alıyor.

Derginin ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarındaysa, İstanbul Film Festivali’nde gösterildikten hemen sonra DVD’si çıkan Marie Antoinette üzerine bir inceleme yazısı, festivalde Altın Lâle kazanan Tekrar’ın (Reprise) yönetmeni Joachim Trier ile yapılmış bir söyleşi, ayrıca Kore’deki Jeonju, Londra’daki Filistin Filmleri, Türkiye’deki Eskişehir ve Konya film festivalleri üzerine değerlendirme yazıları bulunuyor.

Altyazı’nın özel köşelerinden ‘İzliyorum’un bu ayki konuğu, İstanbul Film Festivali’nin jüri üyelerinden İzlandalı Dagur Kari. Buzdan Hayaller ve Tutunamayanlar filmlerinin yönetmeni, Altyazı ekibinin seçtiği filmlerden bölümler izleyerek sinema anlayışı ve kendisini etkileyen filmler üzerine konuşuyor. Derginin ‘İlk Filmim – Nasıl Başladım?’ köşesinde Barış Pirhasan’la Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal hakkında bir söyleşi, ‘Benim Sinemalarım’da Reha Erdem’in kült filmi A Ay hakkında kapsamlı bir yazı, ‘Dizi Film Kuşağı’nda yıllar sonra yeniden çekilen Battlestar Galactica üzerine bir inceleme, ‘Kısa Metraj’ bölümündeyse Oberhausen Film Festivali’nin değerlendirmesi yer alıyor.

Altyazı’nın bu ayki ‘Eleştiri’ sayfalarındaysa, yakın zamanda gösterime giren Kaynak, Zodiac ve Adaş filmleriyle ilgili eleştiri yazıları var. Ayrıca Nisan ayında düzenlenen İstanbul Film Festivali’de gösterilen tüm filmlerin izleyici rakamları da Altyazı okurlarına sunuluyor.enigmacuture

18 Mart 2009 13:34

Quentin Tarantino hakkında her şey var. çok güzel bir sayı

Cevap Yaz
Yandex.Metrica