Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

4.Uluslararası Bodrum Film Festivali Başlıyor

12 Haziran 2007 00:00
Bir turizm kenti olan Bodrum’da uluslararası platformda bölgesel bir film festivali olmayı hedefleyen Bodrum Film Festivali’nin merkezinde bu sene Nuri Bilge Ceylan Sineması yeralıyor. Retrospektif bölümünde, Ceylan’ın Koza, Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler filmleri gösterilirken, NBC Sineması üzerine bir de panel düzenlenecek.

Geçen yıllarda Ahmet Uluçay, Reha Erdem gibi retrospektiflerle ulusal sinema kavramına farklı yaklaşımları gündeme getiren Bodrum Film Festivali, bu yıl Metin Erksan’a Sinemada Ölümsüzlük onur ödülü verecek. Ayrıca aynı gece Hülya Uçansu’ya da sinema sanatına katkılarından dolayı onur ödülü verilecek. Festivalde, geçen sene olduğu gibi bu yıl da Heredot Barış Ödülü ve Halikarnas Balıkçısı Çevre Ödülleri verilecek. Bu yıl ayrıca seyirci oylarıyla Seyirci Özel Ödülü de sahipleriyle buluşacak.

Festivalin konukları arasında Chicken Elections filminin yönetmeni Goran Radovanovic , Praire de Monte Gordo filminin Portekizli Yönetmeni Sofia Trincao, Rus yönetmen Masha Godovannaya yeralıyor.

Kapalı salonlarda ve açık alanlarda da gösterimlerin yapılacağı festival, Bodrum Belediyesi ve Avrasya Sanat Kolektifi tarafından organize ediliyor.

Festivalde son dönem Türk Sineması’nın önemli örnekleri Mamma Li Turchi (Anneciğim Türkler Geliyor) başlığıyla sunulacak (Bu deyim, eski dönemlerde İtalyanların günlük dillerinde kullandığı ve batı medeniyetinin "ötekisi" olan Türklerin korkutucu yanına atıf yapan bir deyimdir).

Tarkan’ın yaratıcısı Burak Sezgin Sergisi, Bodrum Belgeselleri özel bölümü ve Coşkun Aral’la Sohbetler gibi çeşitli etkinliklerin de gerçekleştirileceği Bodrum Film Festivali’nde, geçen sene olduğu gibi bu yıl da Sinema Kolektifleri Buluşması ile alternatif sinemanın yenilikçi yüzü, atölye çalışmalarına yansıyacak.

Belgesel Panorama bölümünde uluslararası festivallerde boy gösteren Chicken Elections, Radiophobia, Source, Kabul Transit, Ears-Open-Eyeballs-Click, Before Flying Back to Earth gibi yabancı belgesellerin yer alacağı Bodrum Film Festivali, ödüllü kısa film seçkisi ve son dönem ses getiren yerli belgeselleri de programına alarak programının yüzde 70’ni belgesele ayırıyor.

Lübnan, Filistin, Suriye, Mısır ve Cezayir’den Arap belgesellerinin yanısıra, Tired Snow başlığı altında Rusya’dan avangard kısa filmleri de programına alan Bodrum Film Festivali, küresel felaketlerin, savaşların devam ettiği günümüzde, dünyanı bekleyen daha pek çok tehdidin belirsizliğini vurgulayan “What’s Next- Sırada Ne Var” sloganı ile belgesellerin sahici yüzünü seyircisine çeviriyor.

15-21 Haziran tarihleri arasında devam edecek olan Bodrum Film Festivali’nin açılış töreni 15 Haziran tarihinde Bodrum Kalesi’nde yapılacak. Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Ezel Akay’ın sunumuyla gerçekleşecek olan açılış töreni, Londra’dan dünya müziğinin temsilcisi, 15 ülkede 200’den fazla konser veren Oojami grubunun rengarenk müziği ile sonsuz bir eklektizm tecrübesi yaşatacak...

Not: Festivalin tanıtım filmini şu adresten izleyebilirsiniz:
http://youtube.com/watch?v=JBO-PKjrgGk.

    


enigmacuture

18 Mart 2009 13:27

benim favorim uzak filmi

Cevap Yaz
Yandex.Metrica