Yıldız Kısa Film Festivali Başlıyor! posteri

 

Yola çıktığı ilk günden bu yana sinemaseverlerin ilgisiyle büyüyen Türkiye'nin ilk ve bağımsız öğrenci organizasyonu Yıldız Kısa Film Festivali onuncu kez sinemaseverlerle buluşuyor. Y.T.Ü. Sinema Kulübü tarafından düzenlenen, jüriliğini sinema sektörünün özgün ve seçkin isimlerinin oluşturduğu festivalin son katılım tarihi 24 Nisan 2017.

 22 Mayıs tarihinde açılış etkinlikleriyle başlayacak olan festival hafta boyunca yapılacak gösterimlerle devam edecek, 26 Mayıs akşamı gerçekleşecek olan ödül töreni ve kokteyl ile son bulacak. Hafta boyunca yapılacak olan gösterimlerin yanı sıra; panel, söyleşi ve atölyelerle katılımcılara keyifli anlar sunmayı amaçlayan festival herkese açık. Etkinlik mekânları Y.T.Ü. Davutpaşa ve Beşiktaş kampüsleri.

 

KISA FİLM YARIŞMASI

 Festival Kapsamında düzenlenecek yarışma bölümüne ulusal çapta tüm öğrenciler katılabilecekler. Yarışmaya katılan filmler, YTÜ Sinema Kulübü danışmanı Uğur KUTAY başkanlığında, YTÜ Sinema Kulübü Festival Ekibinden oluşan ön jüri tarafından değerlendirilecek. Ön jüri değerlendirmesinden geçen filmler arasından kurmaca, canlandırma ve deneysel dallarda ilk üçe giren filmler esas jüri tarafından belirlenecek. Esas jürinin belirlediği her dalda en iyi üç film ile festival programında ilan edilecek gösterimlerde yapılacak kapalı oylamalar sonucunda seçilecek olan bir adet seyirci özel ödülü olmak üzere toplam on film gala gecesinde ödüllendirilecek. Festival jürileri ilerleyen günlerde festival internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

 

AÇILIŞ, GALA ve ÖDÜL TÖRENİ

 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü açılış etkinlikleri ile başlayacak olan Yıldız Kısa Film Festivali, 26 Mayıs Cuma akşamı Yıldız kampüsündeki Oditoryum salonunda yapılacak gala ile bitecek. Açılış etkinliğinde festival finalisti olan maksimum 30 filmin yönetmeni ile esas jüri buluşturularak; sinemanın usta isimleriyle geleceğin yönetmen adaylarının bir araya gelmesi ve fikir alışverişlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmekte. Galada finalist filmlerin gösterimlerinin ardından kapanış konuşmasıyla birlikte ödül töreni gerçekleştirilecek ve ardından finalist filmlerin yönetmenlerinin yanı sıra medya ve basından seçkin konukların da davetli olduğu kapanış kokteyli ile festival son bulacak. 

 

KISA FİLM GÖSTERİMLERİ

 Festivale kabul edilen filmlerin gösterimleri 22 Mayıs ve takip eden hafta boyunca Y.T.Ü. Davutpaşa kampüsünde bulunan Cep Sinemasında izleyicilerle ücretsiz olarak buluşuyor. İnternet ve diğer basın organlarıyla duyurusu yapılacak program içerisinde yerli yapımların yanı sıra uluslararası festival seçkileri de bulunacak.

 

 PANELLER VE ŞÖYLEŞİLER

 Festival kapsamında sinema dünyasından özellikle akademik eğitim veren kurumlardan gelecek seçkin konukların katılımıyla sinema ve kısa film üzerine, panel ve söyleşiler düzenleniyor. Bu etkinliklerle; sinemayla ilgilenen gençlerle profesyonellerin bir araya getirilip düşünce ve birikimlerin paylaşılabildiği bir platform oluşturuluyor. Toplantı, söyleşi ve sosyal etkinliklerle, genç sinemacılar arasında iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek hedefleniyor.

 

 

Son Yorumlar (1)

mansur.yıldırım avatar mansur.yıldırım 15 Şubat 2017 05:59:29

7

Bir kısa film festivalinin 10.kez yapılması sevindirici bir durum çoğu kısa film festivali bir kaç yıl sonra bitiyor yıldız kısa film festivaline katılan arkadaşlara başarılar dilerim.

Yandex.Metrica