Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

!f Başlıyor! İşte Kaçırılmaması Gereken 10 Film

15 Şubat 2017 18:00


MOONLIGHT

Yönetmen: BARRY JENKINS

Senaryo: BARRY JENKINS

Oyuncular: MAHERSHALA ALI, NAOMIE HARRIS, TREVANTE RHODES, ANDRÉ HOLLAND

8 dalda Oscar adayı olan ve katıldığı hiçbir organizasyon ya da ötül töreninden boş dönmeyen Berry Jenkins imzalı Moonlight, bir büyüme öyküsünü perdeye taşıyor. Gerçeklikten ödün vermeyen, yönetmenin vizyonu ile kendine has bir traz yakalayan film, harika oyunculukları ile de etkileyici anlar vaat ediyor. Akıllardan uzun süre çıkmayacak unutulmaz finaliyle de son vuruşu yapan filmin senaryosu da derinden etkileyecek güçte. Moonlight kesinlikle kaçırılmaması gereken mütevazi bir başyapıt.


TANNA

Yönetmen: MARTIN BUTLER, BENTLEY DEAN

Senaryo: BENTLEY DEAN, MARTIN BUTLER, JOHN COLLEE

Oyuncular: DAIN, MARIE WAWA, MARCELINE ROFIT, CHIEF CHARLIE KAHLA

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar adayı olan Tanna, bir yeryüzü cennetinde yaşanan ve yeri yerinden büyük bir aşkı anlatıyor. Gerçek kişilerin katkısı ile filme çekilen ve o yörede ilk çekieln film olan Tanna, minimal bir yaklaşımla, tıpkı Beasts of the Southern Wild gibi sinemanın büyüsünü ortaya koyuyor. Etkisi uzun süre geçmeyecek bir hikaye...

 

EN MAN SOM HETER OVE

Yönetmen: HANNES HOLM

Senaryo: HANNES HOLM

Oyuncular: ROLF LASSGÅRD, FILIP BERG, IDA ENGVOLL, BAHAR PARS

İki dalda Oscar adayı olan bu son İskandinav harikasında apartman yöneticiliğini bırakmasına rağmen hala devam ediyormuş gibi komşularına kök söktüren bir adamın hikayesi anlatılıyor. Hannes Holm'ün yazar Frederick Backman'le birlikte, Backman'ın İsveç'te çok satan romanından uyarladığı Hayata Röveşata Çeken Adam'ın samimi ve insancıl bir kalple anlatılan sade ve mizahî hikâyesini izlediğinizde, sinema salonundan yüzünüzde uzun süre kalacak bir gülümsemeyle ayrılacaksınız.

 

T2: TRAINSPOTTING

Yönetmen: DANNY BOYLE

Senaryo: JOHN HODGE

Oyuncular: EWAN MCGREGOR, EWEN BREMNER, JONNY LEE MILLER, ROBERT CARLYLE

Irwine Welsh'in aynı adlı kült romanından 1994 yılında uyarlanan Trainspotting filmi en iyiler arasında gösterilmektedir. Aynı karakterleri, aynı oyuncular ile yıllar sonra neler yaptığına odaklanan ikinci hikaye ise ilk kez !f'te. Yönetmen koltuğunda da yeniden Danny Boyle'un oturduğu T2:Trainspotting, yine hüzün, kayıp, mutluluk, intikam, nefret, arkadaşlık, aşk, umut, korku, pişmanlık, diamorfin, özyıkım ve ölümcül tehlike içeriyor. Aynı gün !f sürprizi olarak ilk filmin yenilenmiş halinin de izleyici ile buluşacağını belirtelim.

 

PLANETARIUM

Yönetmen: REBECCA ZLOTOWSKI

Senaryo: REBECCA ZLOTOWSKI, ROBIN CAMPILLO

Oyuncular:NATALIE PORTMAN, LILY-ROSE DEPP, EMMANUEL SALINGER, AMIRA CASAR

1930'lar, Paris'teyiz. İki gizemli Amerikan kız kardeş ölülerle konuşabildikleri dünya turlarının son ayağını tamamlamak üzeredir. Onların bu spiritüel güçleri fırsatçı ve nüfuzlu bir film yapımcısının dikkatini çeker. Laura ve Kate bir anda kendilerini zamanın en popüler sanatı olan sinemanın içinde, sanatla okültü bir araya getiren oldukça iddialı bir yapımın ortasında bulurlar. Sinemanın büyüsünü anlatan dokunaklı bir film...

 

KOCA DÜNYA

Yönetmen: REHA ERDEM

Senaryo: REHA ERDEM

Oyuncular: ECEM UZUN, BERKE KARAER, HAKAN ÇİMENSER, MELİSA AKMAN

Ülkemizin en yetenekli yönetmenlerinden Reha Erdem'in yazıp yönettiği Koca Dünya, kardeş olduklarına inanan ve yetimhanede büyüyen iki insanın hikayesine odaklanıyor. Reha Erdem bizleri bir kez daha, içinde yaşadığımız acımasız dünyaya ayak uyduramayan güzel canlılarla tanıştırıyor. Ormanın sesleri, sezileri ve ruhlarıyla dolu bir başka dünya hayal etmemizi sağlıyor ve bu koca dünyada geçirdiğimiz her gün başka bir şeye duyduğumuz o ilkel özlemin büyüsünü hatırlatıyor.

 

RED TURTLE

Yönetmen: MICHAËL DUDOK DE WIT

Senaryo: PASCALE FERRAN, MICHAËL DUDOK DE WIT

Kurgu: CÉLINE KÉLÉPIKIS

Müzik: LAURENT PEREZ DEL MAR

Oscar ödüllü Hollandalı animasyon film yönetmeni Midhaël Dudok de Wit ve Studio Ghibli güçlerini bu diyalogsuz, sade, ama hipnotize edici animasyon için birleştiriyor! Cannes'ın Belirli Bir Bakış bölümünden Jüri Özel Ödülü'yle dönen Kırmızı Kablumbağa, bir animasyon filmde aradığınız her şeye sahip neredeyse: Büyüleyici mizansenler, aksiyon dolu bir hikâye ve her detayı düşünülmüş gözünüzü alamayacağınız çizgiler.

 

AQUARIUS

Yönetmen: KLEBER MENDONÇA FILHO

Senaryo: KLEBER MENDONÇA FILHO

Oyuncular: SÔNIA BRAGA, MAEVE JINKINGS, IRHANDIR SANTOS

İlk uzun metraj filmi Komşu Sesler ile !f 2013 Keş!f Yarışması'nı kazanan Kleber Mendonça Filho, !f'çiler için tanıdık bir isim. Filho'nun 2016'da Cannes Film Festivali'nin resmi yarışmasında prömiyerini yapan ikinci uzun metrajı Aquarius, Brezilya'nın toplumsal meselelerine bir bakış atarken, 60'lı yıllarında yalnız yaşayan Clara'nın dokunaklı ve özgür hikayesini de perdeye yansıtıyor. Soni Braga'nın harika performansı ile Aquarius izleyiciyi derinden yakalayacak.

 

THE LURE

Yönetmen: AGNIESZKA SMOCZYŃSKA

Senaryo: ROBERT BOLESTO

Oyuncular: MARTA MAZUREK, MICHALINA OLSZANSKA, JAKUB GIERSZAL

Şimdi Küçük Denizkızı'nın bir gece kulübünde, aynı zamanda vampir olan iki deniz kızının punk dünyasında geçtiğini hayal edin. Edemediyseniz de sorun değil! İlk uzun metrajıyla Keş!f Yarışması'na katılan Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska hiçbirimizin aklından çıkmayacak şekilde bu hayali kurmuş zaten. Yönetmenin kendi gençliğini yansıttığını söylediği, annesinin gece kulübünde büyürken yaşadıklarından ilham alarak yazdığı, "ilk vodkasını, ilk sigarasını, ilk kalp kırıklığını ve ilk aşkını" anlatan film, Andersen masalından 2016'ya fırlayan vampir denizkızlarının müzikal dünyasıyla izleyicide hipnoz etkisi yaratıyor.

 

WELCOME TO NORWAY

Yönetmen: RUNE DENSTAD LANGLO

Senaryo: RUNE DENSTAD LANGLO

Oyuncular: ANDERS BAASMO CHRISTIANSEN, OLIVIER MUKATA

İskandinav soğukluğu ve mizahı, çağımızın en büyük yaralarından mültecilik ile buluşuyor. Daha şimdiden ilgi çekici görünen filmde, iflas etmek üzere olan bir otel sahibinin devletten destek almak için oteli mülteci kampına çevirmesi konu ediliyor. Her millet, din ve dilden insanın olduğu otel "müşterileri" bir arada nasıl yaşayacak ve otel sahibinin ırkçı yaklaşımları karşısında ne yapackalar? Cevabı !f'te...

 

BONUS:

CERTAIN WOMEN 

  • Yönetmen: KELLY REICHARDT

  • Senaryo: KELLY REICHARDT

  • Oyuncular: LAURA DERN, KRISTEN STEWART, MICHELLE WILLIAMS

 Kelly Reichardt her zamanki leziz üslubuyla gerilimleri, şüpheleri ve gizli arzuları yavaş yavaş, bir sonuca varmaya uğraşmadan, bir rüyayı hatırlatır gibi anlatıyor. Bu rüyada kadınlar, bir yandan birine bağlanmayı çok istiyorlar, bunun için çabalıyorlar, ama bir yandan da kendi başlarına kalmayı arzuluyorlar. Uçsuz bucaksız doğa manzaraları ve inanılmaz kadın oyuncu kadrosuyla Mutlak Kadınlar, kadınların kırılganlığına, dayanıklılığına ve bu ikisi arasındaki o ıssız coğrafyaya dair açık uçlu bir meditasyon.Yandex.Metrica