Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Avrupa Filmleri Festivali, 11 Ekim’de başlıyor

20 Ağustos 2002 00:00
Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür Bakanlığı, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği ve Europa Cinemas’ın katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 8. Avrupa Filmleri Festivali – Gezici Festival bu yıl 11 – 31 Ekim tarihleri arasında Ankara, Bursa ve İzmir kentlerinde yapılacak.

3 Kasımdaki genel seçimler nedeniyle 8. Avrupa Filmleri Festivali bu yıl, geçen yıllardan farklı olarak üç kente konuk oluyor.

Ankara

Ankara’daki gösterimler 11-17 Ekim tarihleri arasında Ankapol Sineması’nda yapılacak.

Bursa

Festival 18-24 Ekim’de Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Vakfı’nın ev sahipliğinde Bursa’ya konuk olacak. Festivalin yerli ve yabancı konukları geçen yıllarda olduğu gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın katkılarıyla Bursa’da buluşacak.

İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Sanat’ın ev sahipliği yapacağı İzmir gösterimleri 25 - 31 Ekim’de İzmir Sanat Salonu’nda yapılacak.

36 FİLM YER ALIYOR

Avrupa Filmleri Festivali’nin programında her yıl olduğu gibi bu yıl da yaklaşık otuz uzun metrajlı ve altmış kısa metrajlı Avrupa filmi yer alıyor.

Avrupa Avrupa bölümünde çoğu uluslar arası festivallerde ödül almış,2001 - 2002 yapımı uzun metrajlı filmler gösterilecek. Kesinleşen filmler arasında Istvan Szabo’nun Taking Sides / Taraf Olmak, Jean-Luc Godard’ın Eloge de l’Amour / Aşka Övgü, Ulrich Seidl’ın Hundstage / Cehennem Sıcağı, Eugenie Jansen’in Tussenland, György Palfi’nin Hukkle / Hıçkırık, Vladimir Michalek’in Autumn Spring / Sonbahar İlkbahar, Dragan Marinkovic’in Bumerang ve Fatmir Koçi’nin Tirana Year Zero / Tiran Sıfır Yılı filmleri bulunuyor.

Avrupa’nın En İyileri bölümünde Ingmar Bergman’ın Çığlıklar ve Fısıltılar, Luis Bunuel’in Tristana, Bertrand Blier’nin Öykümüz, Joseph Losey’in Arabulucu, Goran Markovic’in Tito ve Ben ve Robert Bresson’un Bir İdam Mahkumu Kaçtı filmleri yer alıyor.

İLK KEZ AVRUPA’DAN AŞK FİLMLERİ

Bu yıl festival kapsamında ilk kez yer alacak Avrupa’dan Aşk Filmleri adlı bölümde, aşkı konu alan, sinema tarihine geçmiş filmlerden oluşan bir seçki yer alıyor. Bu bölümde Kieslowski’nin Aşk Üzerine Kısa Bir Film, Claude Sautet’nin Ayazda Bir Yürek, Roy Andersson’un Bir İsveç Aşk Öyküsü, Claude Goretta’nın Dantelacı Kız, François Truffaut’nun Penceredeki Kadın ve Istvan Szabo’nun Aşk Filmi adlı yapıtları gösterilecek.

YÖNETMEN: ÖMER KAVUR

Avrupa Filmleri Festivali’nde bu yıl Yönetmen: Ömer Kavur başlığı altında Kavur’un Anayurt Oteli, Kırık Bir Aşk Hikayesi, Akrebin Yolculuğu ve Gizli Yüz adlı filmleri gösterilecek.

Ayrıca <Ömer Kavur’un sinemasıyla ilgili bir kitap yayına hazırlanacak. Bu kitaba Aytaç Arman, Tunca Arslan, Feride Çiçekoğlu, Atilla Dorsay, Şükran Esen, Burçak Evren, Füruzan, Hümeyra, Rıza Kıraç, Macit Koper, Orhan Pamuk, , Nazan Özcan, Agah Özgüç, Necip Sarıcıoğlu, Atıf Yılmaz ve yazılarıyla katkıda bulunacaklar.

TÜRK SİNEMA ARŞİVİNDEN

Gezici Festival’de bu yıldan itibaren Kodak’ın katkılarıyla yeni bir bölüm yer alacak. Türk Sinema Arşivinden adlı bu bölümde Mimar Sinan Üniversitesi Sinema - Televizyon Bölümü Arşivi’nden iki filmin yeni kopyaları basılarak festival programına alınacak. Böylece kopya yokluğu nedeniyle gösterilemeyen eski Türk filmleri izleyicilerin karşısına çıkabilecek. Bu proje Kodak’ın sponsorluğu ve Mimar Sinan Üniversitesi Sinema - Televizyon Bölümü’nün işbirliğiyle önümüzdeki yıllarda da sürdürülecek. Yeni kopyası basılan film festivalden sonra korunmak üzere Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’ne bırakılacak. Bu yıl Duygu Sağıroğlu’nun Bitmeyen Yol ve ’ın Ah Güzel İstanbul filmlerinin yeni kopyalarının basılması planlanıyor.

KISA İYİDİR

Festivalin Kısa İyidir adlı bölümünde Avrupa Panaroması adı altında 2001 ve 2002 yapımı kısa filmler yer alıyor. Kısalarla Avrupa 7 adlı bölümde Avrupa Film Festivalleri Koordinasyonu’nun katkılarıyla öğrenci filmlerinden oluşan bir paket izleyiciye sunulacak.

OKUL BÖLÜMÜNÜN KONUĞU: RUS ULUSAL FİLM OKULU VGIK

Festivalin Bir Okul bölümünün bu yılki konuğu 1919’da açılan ve dünyanın en eski film okulu olan Rus Ulusal Film Okulu VGIK. Eisenstein, Pudovkin ve Romm gibi sinemacıların ders verdiği bu okuldan Sovyet sinemasının en önemli yönetmenleri mezun oldu. Festivalde sunulacak toplu gösterimde, Elem Klimov, Andreï Mikhalkov-Kontchalovski, , Otar Iosselliani, Kira Muratova ve Andrei Tarkovsky’nin öğrencilik dönemi filmleri yer alıyor. Gösterimleri sunmak üzere okulun dekanı Bursa’ya gelecek.

Gezici Festival’in afişini geçen yıllarda olduğu gibi Behiç Ak çizdi ve grafik tasarımını Yeşim Demir yaptı.

AVRUPA FİLMLERİ FESTİVALİ

Avrupa Filmleri Festivali, Türk ve Avrupa sinemasından seçkin örneklerini Türkiye’nin değişik kentlerindeki sinemaseverlere sunmak ve Türk sinemasının da Avrupa’da tanınmasını sağlamak amacıyla ilk kez 1995 yılında gerçekleştirildi.

Ülkemizde kültürel etkinliklerin çoğu kez Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde düzenlenmesi nedeniyle diğer kentlerde yaşayan insanlar bu etkinliklerden ancak gazeteler ve televizyon aracılığıyla haberdar olabilmektedirler. Bu etkinlikleri izleme olanağından da yoksundurlar. Dört hafta süren Festival, programını sunmak üzere değişik kentlere konuk olmaktadır. Son altı yıl içinde Avrupa Filmleri Festivali Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, Çanakkale ve Yunanistan’ın Drama kentlerinde gösterimlerini gerçekleştirmiştir. Festival her yıl yaklaşık 25 uzun metraj ve 70 kısa metrajlı film göstermekte, programda “Avrupa Avrupa” ve “Avrupa’nın En İyileri” bölümlerinin yanı sıra toplu gösteriler yer almaktadır.

Festival programındaki bütün filmler elektronik altyazı sistemiyle Türkçe’ye çevrilerek sunulmaktadır.

Avrupa Filmleri Festivali’nde yarışmalı bölüm yoktur. Yalnızca kısa film dalında bir “İzleyici Ödülü” verilmektedir. Avrupa Filmleri Festivali film okulları, yönetmenler, oyuncular ya da bir ülkeye ait toplu gösterimleri programına alarak sinema sanatının farklı örneklerini izleyicilere sunmak amacındadır. Ayrıca AIDS konusunda aydınlatıcı filmler veya kara mayınlarına karşı yapılmış filmler gibi güncel sorunları işleyen yapıtlar festival programında yer almaktadır.

Festivalin bir amacı da konuk olarak ülkemize gelen yabancı sinemacılarla Türk sinemacıları bir araya getirmek ve ortak projelerin oluşmasına katkıda bulunmaktır. Festivalin Türk ve yabancı konukları her yıl Bursa’ya davet edilmektedir.

Festival Yönetimi, programdaki filmlerin ticari gösterime girmesi veya televizyonda yayınlanması konusunda da çaba harcamaktadır.


Yandex.Metrica