Oscar Yolculuğu: Teknik Kategoriler posteri

Oscar adaylıklarında bu sene teknik kategorilerin bazılarında da iddialı bir yarış mevcut. Kostüm, Makyaj & Saç Tasarımı ve Prodüksiyon Tasarımı kategorilerinde sürprizler yaşanabilir. Elbette 14 adaylıkla rekor egale eden La La Land'in gücünü es geçemeyiz ama Oscar Töreni'nde olası sürprizlere de hayır diyecek halimiz yok. Özellikle kostüm dalında yaşanabilecek bir "gelişme" çok şaşırtıcı olmayacak. Tabii bunlar biraz tahmin biraz eğlence barındıran yorumlar. Sonuçları 26 Şubat'ta öğreneceğiz. Bakalım şaşkınlıktan ağzımızı açık bırakacak sonuçlar görebilecek miyiz?

Makyaj & Saç Tasarımı

Daha fragmanlar çıktığında bu kategori için adaylığı cepte olan Suicide Squad Razzie Ödülleri'ne de aday olduğu için gücünü kaybetmiş görünüyor. Sadece kategori düşünüldüğünü gayet iyi olan ederi, filmin ödülsüz dönmesi gerekliliğinden ötürü üç film arasında son sıraya yazılabilir.

Yılın sürprizlerinden olan A Man Called Ove ise alternatif olarak kategoride yer alıyor. Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde de yer alan filmin oradaki güçlü rakipleri karşısında şansı az ve bu açığı Akademi bir ihtimal bu kategoride kapatabilir. Favorimize gelirsek karşımızda Star Trek Beyond filmini görüyoruz. Star Trek ile alakalı aklınıza ilk ne geliyor diye sorsalar sanırım çoğumuzun cevabı bu kategoriye uygun cevaplar olur. Bazı karakterlerin saç ve makyaj özellikleri filmin bile ötesinde bir üne sahip.

Prodüksiyon Tasarımı

Listenin bence son sırasında Oscar adaylıkları bile şaşırtan Passenger filmi var. Kaldı ki bu kategori için zayıf bir prodüksiyon tasarımı mevcut. Coen Kardeşler'in Hail, Caesar! filmi de bu alanda başarılı bir iş olmasına rağmen filmin eksik rüzgarından dolayı pek şans verilmeyen ikinci film durumunda. Arrival ve Fantastic Beasts and Where to Find Them ise gayet başarılı oldukları kategorinin sürprizini gerçekleştirebilmek ve La La Land'tan sekecek bir ödül olursa onu kapabilmek adına güçlü adaylar olarak listede yer alıyor.

Gecenin galibi olacağı şimdiden belli olan La La Land ise büyük bir sürpriz olmazsa çift haneli olma ihtimali olan ödül şampiyonluklarına Prodüksiyon Tasarımı'nı da ekleyecektir. Bir sürpriz olması halinde ise benim favorim yılın, hatta son yılların en beğenilen bilim-kurgusu Arrival. Tür gereği de teknik birkaç ödülü alması sürpriz olmayacaktır. Arrival, geceden bu kategori kazananı olarak ayrılabilir.

Kostüm

Bu kategori (hani olmaz ama olursa) sürprize gebe. La La Land'in yenilgi yaşadığı teknik kategori kostüm olabilir. Zira; Jackie filmi güçlü bir şekilde bastırıyor diyebiliriz. En iyi filme bile aday olması beklenen Jackie sadece üç adaylıkla yetindi ve biri bu kategori. Alırsa şaşırmayalım demek sanırım doğru olur. Tabii en büyük favori yine de La La Land. 10 barajını aşıp aşamayacağını bilsek daha kesin konuşabilirdik ama beklemek durumundayız.

Gayet başarılı prodüksiyon olan ama film genel anlamda vasat bulunan Fantastic Beasts and Where to Find Them, eski Hollywood filmlerine benzeyen Zemeckis melodramı Allied ve Merly Streep'e bilmem kaçıncı kez rekor kırdıran Florence Foster Jenkins, büyük ama çok büyük bir süpriz olmazsa kategoriyi doldurmak ve gülücük dağıtmak için bu geceye katılacaklar.

Son Yorumlar (1)

mansur.yıldırım avatar mansur.yıldırım 17 Şubat 2017 05:14:08

7

Oscar da bu yıl genelde tahmin edilenlere ödüller gidecek gibi pek fazla sürpriz çıkacağını sanmıyorum sevgili onur kırşavoğlu güzel tespitler yapmış umarım hak eden filmler ödülleri alır.

Yandex.Metrica