Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oscar Yolculuğu: Yabancı Film, Animasyon ve Belgesel

17 Şubat 2017 18:00

Elbette en iyi film kategorisi Oscar'ın en önemlisi ve oradan gelecek bir ödül sonsuz bir prestij sağlayacak ama çoğu sinemasevere göre belgesel ya da yabancı dilde en iyi film kategorilerindeki filmler, hatta meraklısına animasyon filmler çok daha iyi gelmekte. Özellikle bazı yabancı filmler, sadece ülkeleri için değil sinema tarihi için önem taşımakta ve sinefillerin ilgisini yoğun olarak çekmekte. Bu üç kategoride favoriler mevcut ama sinema içi ve dışı birçok faktör değişkenlik gösterebilir.

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

Geçen seneki Cannes Film Festivali'nden beri gümbür gümbür gelen, büyük övgüler alan ve epeyce bir ödülü hanesine yazdıran Toni Erdmann en büyük favori. Altın Küre mağlubiyeti ve Akademi için zor bir film olması dışında da problem yok. Yalnız, Trump'ın dış politikaları ve The Salesman filminin ambargolardan dolayı oy toplaması durumu değiştirebilir. Bu rüzgarı arkasına alma ihtimali olan Farhadi, harika bir film çekmesinden de dolayı Oscar'a ulaşabilir.

Tam bir Oscar filmi kalıbına uyan Land of Mine, başka bir sene olsa en büyük favori olabilirdi. Tanna ise minimal bir büyü olarak sinemanın güzelliğine hizmet ediyor. A Man Called Ove de festival izleycisinin gönlünde yatan aslan ama bu filmlerin çok şansının olduğunu söylemek güç. Tabii bizi çılgına çevirecek bir sürpriz olmazsa...

ANİMASYON

My Life as a Zucchini yabancı film kategorisine de aday olabilirdi ama sürpriz sayılabilecek bir sonuçla kendine yer bulamadı. O açık burada kapatıldı ve adaylıkla yetinecek gibi duruyor. Moana ve The Red Turtle ise yılın en önemli animasyonlarından olarak adaylıkla onurlandırıldılar ve öteye geçmeleri zor gözüküyor.

Altın Küre galibi Zootopia ve Kubo and the Two Strings filmleri arasında ise kıyasıya bir mücadele var. Zootopia bir adım önde gözüküyor ama Akademi sürpriz hakkını burada kullanabilir. Çok büyük sürpriz hakkını kullanırsa daha enteresan bir sonuç çıkabilir tabii ama bu iki filmden biri heykelcikle salondan ayrılacak gibi.

BELGESEL

Birçok festivalden ödül ya da övgü ile dönen Fire at Sea, sürpriz adaylık alan Life, Animated ve I'm Not Your Negro harika belgeseller ama bu sene kazanmaları yüzyılın sürprizi olabilir. 5 adaydan 4 tanesinin yönetmeninin siyahi olduğu ve bir başka ilke imza attığı kategorinin önde olan filmleri ise iki tane: O.J: Made in America ve 13th.

İkisi önde dedik ama O.J: Made in America epey önde. 7 küsür saat ile bir başka rekor sahibi filmi izleyen büyüleniyor ve gelmiş geçmiş en iyi belgesel olduğunu ya iddia ediyor, ya edenleri referans gösteriyor. Büyük ihtimal Oscar bu filme gidecek ama Ava DuVerney imzalı 13th hiç yabana atılamayacak bir belgesel. 1915 tarihli Birth of a Nation referanslı, siyahilerin ve suçun derinlemesine işlendiği 13th, O.J: Made in America'dan sektiği gibi Oscar'ı kucaklayacaktır. Tabii sekerse...  Yandex.Metrica