Altyazı'dan Bilim-Korku Dolu Bir Yaz Sayisi posteri Altyazı’nın iki ay boyunca raflarda olacak Temmuz-Ağustos sayısında, Dehşet Gezegeni (Planet Terror), 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) ve Gün Işığı (Sunshine) gibi bilimkurgu ve korku sularında dolaşan filmlerin ağırlığı hissediliyor.

‘Vizyon’ sayfalarının ağır topu, derginin kapağında da yer alan, Robert Rodriguez’in yönettiği Dehşet Gezegeni. Dehşet Gezegeni, Quentin Tarantino’nun ülkemizde haziran ayında gösterime giren filmi Ölüm Geçirmez (Death Proof) ile birlikte 70’li yılların istismar filmlerine selam gönderen bir ‘iki film birden’in ikinci ayağını oluşturuyor. Dergide, ABD’nin ilan ettiği Teröre Karşı Küresel Savaş’a atıfta bulunan filmin politik duruşu üzerine Enis Köstepen’in kaleme aldığı bir yazı yer alıyor.

Derginin ‘Vizyon’ sayfalarında Dehşet Gezegeni’nin dışında, 28 Gün Sonra’nın devam filmi 28 Hafta Sonra ve ünlü çizgi dizi The Simpsons’ın sinema filmi vesilesiyle Simpsons fenomeni de kendine yer buluyor. Karayip Korsanları serisinin bitişinin ardından seyircinin avantür filmlerle kurduğu ilişkiyi ve Danny Boyle’un geçtiğimiz aylarda gösterime giren Gün Işığı filminden yola çıkarak Solaris, Ufuk Faciası ve Cube gibi bilimkurgu filmlerini masaya yatıran inceleme yazıları da vizyona farklı bir gözle bakmak isteyenlere hitap ediyor.

Derginin ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarındaysa, Necati Sönmez’in Cannes Film Festivali’nden izlenimleri, Haşmet Topaloğlu’nun Paris’teki ‘Sonraki Görüntü’ sergisiyle ilgili yorumları, Altyazı yazarlarının Diyarbakır Kısa Film Günleri ve SineMardin ile ilgili izlenim yazıları bulunuyor.

Altyazı’nın özel köşelerinden ‘İzliyorum’un bu ayki konuğu, sinema yazılarını topladığı ‘Kullanılmış Biletler’ kitabıyla gündemde olan Murathan Mungan. Mungan, sevdiği filmleri de, bir sanat olarak sinemaya yaklaşımını da, sinema anılarını da aynı keyifli üslupla uzun uzun anlatıyor. Derginin ‘İlk Filmim – Nasıl Başladım?’ köşesinde Semih Kaplanoğlu’yla Herkes Kendi Evinde hakkında yapılmış bir söyleşi; ‘Benim Sinemalarım’da Zeki Ökten’in Bir Demet Menekşe filmi üzerine bir yazı; ‘Dizi Film Kuşağı’nda son dönemin dikkat çeken dizilerinden Heroes üzerine bir inceleme; ‘Kısa Metraj’ bölümündeyse Şahin’in Pride filmiyle festivalleri dolaşan Theron Patterson ile yaplımış bir söyleşi yer alıyor.

Altyazı’nın bu ayki ‘Eleştiri’ sayfalarındaysa, yakın zamanda gösterime giren Ölüm Geçirmez, Böcek, Sahtekâr ve Zamana Güzellik Kat filmlerinin yanı sıra İstanbul Film Festivali’nde gösterildikten sonra DVD’si çıkan Marie Antoinette’le ilgili birer eleştiri yazısı yer alıyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica