Oscar Yolculuğu: Kurgu ve Görsellik posteri

Değerlendirme sıramızda görsel kategoriler ve kurgu var. La La Land'ın çok konuşulacağı dalların bazıları yine bu skalada bulunuyor. Kurgu ödülünün genelde en iyi filme işaret etmesi ve sinemanın başta görsel bir sanat olmasından hareketle bu kategorilerinin öneminin büyük olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. 

SİNEMATOGRAFİ

La La Land aday olduğu teknik kategorilerin hemen hepsinde favori. Elbette bu kategorinin de favorisi surumunda. Kaldı ki hakkaniyetli bir favor olma durumu söz konusu. Büyüleyici atmosfer, renkler ve anlar La La Land'ın en büyük gücü. Büyük ihtimal ödüle uzanabilir ama sürpriz gelir mi? Gelirse kimde gelir? Esas sorular bunlar. 
Lion filmi rüzgarı arkası geç alan ama sağlam alan yapımlardan ve bazı anlarda görsel açıdan etkileyici. Bu açıdan sanki ilk alternatif konumunda. Hemen ardından yılın en iyi bilim kurgusu geliyor ki bu türde harika bir filmin sinematografisi de büyük bir güç demek. Alternatifleri sayarken aralarında çok büyük farklar olmadığını da söyleyelim. Moonlight'ın Malick ve Kar Wai sinemalarını andıran görselliği benim kişisel favorim ama tahminlerde nedense aşağılarda görünüyor.
Silence filmine gelirsek de bu işin ustalarından Rodrigo Prieto'nun kartvizitinin bile ödül için yeteceğini söyleyebilirdik ama Scorsese gibi bir yönetmenin yıllarca uğraşarak kotardığı film tek adaylıkla geceye geliyorsa sanırım büyük bir hayal kırıklığı mevcut ve bu, ödül şansını epey zorluyor.

GÖRSEL EFEKT

The Jungle Book gecenin en garanti kazananalrından biri olarak görülmekte. Tahmin sitelerine göz atıldığında uzmanların en az sürpriz verdiği dallardan biri görsel efekt. İzleyici ve eleştirmenlere göre harika olan Doctor Strange ise süpriz peşindeki ilk film olarak göze çarpıyor. 3D'nin hakkını fazlasıyla veren filme ek olarak herkesin çok sevdiği Star Wars serisinin spin-off filmi Rogue One: A Star Wars Story'de sürpriz ihtimali taşıyan önemli bir rakip olarak listede bulunuyor..
Tamamı animasyon olup bu kategoriye aday olan ikinci film olan Kubo and the Two Strings ve aksiyon filmi Deepwater Horizon ise çok sevilmelerine ve başarılı bulunmalarına rağmen kategoriyi dolduran başarılı filmler olarak geceye renk katmakla yetinecek gibi gözüküyor.

KURGU

Öncelikle, her izlediğimde daha çok anlam veremediğim Manchester by the Sea'nin bu kategoride aday olmamasının hatalı bir karar olduğunu belirtmek isterim. Anlatısının gücünü senaryodan sonra kurgusundan alan filme haksızlık yapıldığını düşünmekteyim. Adaylara geçecek olursak favorinin yine La La Land olduğunu belirtmeliyiz. Sürpriz yapma ihtimali bulunan filmlerin başında ise özellikle ikinci yarıdaki gücü ile Hacksaw Ridge geliyor. Mel Gibson'ın savaş filmi oldukça sağlam bir kurguya sahip.
Yılın bilim kurgusu Arrival, çoğu yerde en iyi ilan edilen ve büyüme öyküsünü harika kurgu ile hissettirmeden anlatan Moonlight ve Neo-Western olarak epey hayran kitlesi edinen Hell or High Water da büyük bir sürpriz gerçekleştirmek için listede bulunmaktalar. Özellikle 3 farklı zamanda geçen Moonlight'ın kazanması sürpriz olur ama oldukça da sevindirir.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica