Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

"Cinemania" Bölümü ile Kült Filmler İstanbul Film Festivali'nde

22 Şubat 2017 12:00

36. kez İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından 5-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İstanbul Film Festivali'nden sinemaseverlere müjde! Sİnema tarihinin başyapıtları ve kült filmleri yenilenmiş versiyonlarıyla beyazperdeye geliyor.

36. İstanbul Film Festivali'nin yeni bölümü "Cinemania", sinema dünyasının en iyilerini, yol gösterenlerini, köşe taşlarını ve anıtsal yapıtlarını sinema tutkunlarıyla buluşturacak. Bu seçkide usta sinemacıların başyapıtları, kariyerlerinin gelmiş geçmiş en parlak filmlerinden örnekler; kayıp, kült veya yeniden gündeme gelmiş klasiklerin 21. yüzyıl sinema izleyicisi için dijital restore edilmiş sinema kopyaları; sinema hakkında çekilmiş, sinemacıları veya sinema sanatını gündeme taşıyan ilgi çekici yapıtlar yer alacak.

Cinemania kapsamında geçtiğimiz sene aramızdan ayrılan, sinema tarihinin usta yönetmenlerinden Abbas Kiarostami imzalı Take Me Home, bu filmle birlikte Kiarostami'nin birlikte çalıştığı kadim dostu, ressam ve fotoğraf sanatçısı Seyfullah Samadian'ın usta sinemacının hayatına dair hazırladığı 76 Minutes and 15 Seconds with Abbas Kiarostami, Yılmaz Güney'in Sinop Hapishanesi'nde yazdığı senaryodan Şerif Gören'in çektiği ve ülkemizin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen Yol, kan, onur, intikam, aile bağları, güç, göçmenlik kavramlarının her birinin ağırlıkla işlendiği gerçek bir epik film olan The Godfather, tüm zamanların en iyi korku filmlerinden Dario Argento imzalı Suspiria, bilimkurgu ve korkuyu bir arada sunan bir kült yapım; Island of Lost Souls, George Orwell'in kült romanından aynı isimle beyazperdeye uyarlanan 1984, Ayşe Şasa'nın Tren adlı öyküsünden senaryolaştırılan Son Kuşlar, Shirow Masamune'nin çizgi romanından sinemaya uyarlanan Ghost in the Shell, kara film en özgün örneklerinden Mulholland Drive ve Tindersticks'in son "film & müzik projesi" Minute Bodies: The Intimate World of F. Percy Smith izleyici ile buluşacak.mansur.yıldırım

22 Şubat 2017 14:13

İstanbul film festivali güzel bir şeye imza atmış umarım eski klasik filmlerin hepsi restore edilip festivallerde yeniden gösterilir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica