Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oscar Yolculuğu: Ses Kurgusu ve Ses Miksajı

22 Şubat 2017 18:00

Ses Kurgusu ve Ses Miksajı ayrı değerlendirilen ama bütünlük isteyen işlerdir. Bir filmin seslerinin alınması, işlenmesi, kurgulanması ve özellikle efekt varsa mikslenmesi epey emek isteyen işlerdir. Akademi bunun farkına vardığından beri iki ayrı kategori ile sesçileri de ödüllendirmekte. Daha önceden sadece aksiyon ve bilim-kurgu filmleriyle sıkınrlı kalan kategoriler, animasyon ve hatta dramaları bile listelerine almaya başladı. Bu sene iki ayrı kategoride, iki ayrı favorimiz mevcut. Tabii La La Land'a gecenin bakış açısı ne gösterir önceden bilemiyoruz. 

SES MİKSAJI

Bu kategori işin finale daha yakın kısmında yer alan ve birden fazla tür sesi içeren emek gerektirir. Diğer kategoriye göre efekt bonusunun olduğu kategorinin bu seneki favorisi birçok dalda olduğu gibi La La Land. Büyüleyici atmosfer ve karşılığında var olan sesler ses miksajından başarı ile geçmiş, sevdiğimiz son halini almış. İkinci sırada ise diğer kategorinin de iddialı filmi Hacksaw Ridge var. Sanırım filmi beğenen beğenmeyen kimse sorsak, akılda en kalıcı özellik sorsak büyük çoğunluk ses diyecektir. Bu iki filmden sekecek bir ödül için ilk aday ise yılın en iyi bilim-kurgu filmi Arrival. Film düşünüldüğünde bu anlamda çok sağlam bir iş çıktığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Arrival'ın gücü, teknik anlamda La La Land'in sektirdeceği ödüllere çok bağlı ama burada bir büyük rakibi daha var.

Rogue One: A Star Wars Story serinin hayranları tarafından çok beğenildi. Aldığı adaylıklar da hem hakkı hem de bu rüzgarın etkisi. Ödüle uzanması zor gözüküyor ama güç belki de Oscar gecesi Star Wars ile olacak. Listenin son sırasında ise harika belgesel 13th var. Aldığı adaylık ona keni kategorisi dışında da adaylık getirdiği için bunun mutluluğu yetecektir.

SES KURGUSU

Bu kategoriye geldiğimizde ise miksaj yerine kurgu işçiliği söz konusu olduğundan roller biraz değişiyor. Savaş kurgusuna sesi de muhteşem adapte eden ekip sayesinde Hacksaw Ridge bir adım önde bulunuyor. La La Land ise ender rastlanan bir sonuçla burada ikinci aday konumunda. Tabii ısrarla şunu hatırlatıyoruz. La La Land'e rekor kırdırma ya da bütün teknik kategorilerde tulum çıkartma gibi bir geceye imza atılırsa işin rengi değişebilir ama şimdilik Hacksaw Ridge ödüle yakın. Arrival yine üçüncülükte gecenin atmosferini beklerken, listenin son iki sırası ise bu kez farklı filmlerden oluştu.

İlk filmimiz bu dalda çektiği her filmle neredeyse aday olan Clint Eastwood'un son filmi Sully var. Zira, Eastwood'un değişmez ekibi bu alanda çok önemli bir yere sahip. Listenin son sırasındaki film ise Deepwater Horizon. Sessiz sedasız gelen ve birkaç adaylık birden alan filmin ödülü kucaklaması büyük bir sürpriz olacaktır.Yandex.Metrica