Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oscar Yolculuğu: Oyuncu Kategorileri

25 Şubat 2017 20:00

Oyuncu kategorilerinde bu sene sanki büyük bir sürprize yer yok. Sadece en iyi erkek oyuncu dalında iki isim son düzlükte birbirine çok yaklaşmış durumda. Onun dışında ise Oscar heykelciği ile geceden ayrılacaklar belli. Tabii Akademi sürpriz hakkını bu kategorilerden birinde kullanmazsa...

EN İYİ KADIN OYUNCU

Bu kategoride sene başında bir favori bulmak güçtü. Hatta aday olamayan Amy Adams'ın adı bile fazla konuşulmaktaydı. Ne var ki sonradan ödülün adresi şekillendi. Aslından Natalie Portman'ın Jackie performansı çok beğenildi ve çok büyük övgüler aldı ama hem bir taklit unsuru içermesi hem de henüz birkaç yıl önce Oscar almış olması onu geri plana itti. Oscar maratonunun ortalarında ise Elle performansı Isabelle Huppert'in ismi bir anda öne çıktı. Zira, katıldığı hemen her organizasyondan ödülle dönmeye başladı, daha önce Oscar almamıştı ve ödül konuşmalarında sempati kazanıyordu.

Huppert az da olsa şansını devam ettiriyor ama gecenin kazananı Emma Stone olacak gibi. Easy A ile daha 5-6 sene önce ivme kazanan kariyerinde her sene iyi bir performans ortaya koyan ve Birdman fimiyle Oscar adaylığı alan Stone, bu sene de La La Land ile başarılı bir performans ortaya koydu ve kampanyalardaki başarısını da hesaba katarsak ödüle uzanacak gibi duruyor. Loving filmindeki etkileyici performansıyla Ruth Negga ve rekortmen Meryl Streep ise adaylık gururu ile geceden ayrılacak gibi duruyor.

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Senenin başından beri Manchester by the Sea performansıyla Casey Affleck bu ödülün favorisi durumundaydı ki hala da öyle ama artık burun farkıyla. Sette çıkardığı sorunlar, soğuk biri olması ve kampanya sürecindeki tavrı ile Casey Affleck hak etmesine rağmen ödüle uzanamayabilir. Bunun yanı sıra Fences ile Denzel Washington SAG'dan aldığı ödül ve Affleck'in aksine hep olumlu ilerlemesi potaya girmesine sebebiyet verdi. Daha evvel iki Oscar'ı bulunması dezavantaj gibi görünebilir ama bu durum son düzlükte önüne geçemeyebilir. Son tahlilde Casey Affleck'in her şeye rağmen burun farkıyla önde olduğunu belirtelim.

Geceye damga vuracak La La Land'in yıldızlarından Ryan Gosling adaylıkla yetinecek gibi ve La La Land'in tulum çıkaramayacağı gerçeği için bir numaralı kategori. Andrew Garfield ise iki filmle yüksekten ismini duyurduğu seneyi Hacksaw Ridge performansının Oscar adaylığı ile karlı kapatacak. Gizli gizli herkesin "alsa üzülmem" dediği isim ise Viggo Mortensen. Çok düşük bir ihtimal, hatta ihtimal bile değil ama yüzyılın sürprizlerinden biri gelirse de Captain Fantastic'in ödül almasına kimsenin üzüleceğini sanmıyorum.

YARDIMCI KADIN OYUNCU

Bu kategoride üç siyahi oyuncu birden aday olarak Oscar tarihine adını yazdırdı. Viola Davis ise 3. Kez Oscar adaylığı alarak bunu başaran ilk siyahi kadın oyuncu oldu. Performansı da gayet iyi olan Viola Davis büyük ihtimalle Fences ile heykelciği kucaklayacak ve ağlayarak Denzel Washington'a teşekkür edecek.  Bu kategorinin ikincisi diye çok öne çıkan bir isim bulunmuyor. Davis'in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor ama olur da sürpriz çıkarsa bu Naomi Harris olabilir. Moonlight'ın çok beğenilmesi ve birkaç adaylıkla onurlandırılacak olması sürpriz hakkının buraya kaymasına sebep olabilir. 

Üçüncü ihtimal ise gönüllerin şampiyonu Michelle Williams ve Manchester by the Sea performansı. Casey Affleck ile beraber oynadıkları unutulmaz sahne bile ödül için yeterli düzeyde ama ona sıra gelmesi biraz zor gözüküyor.  Az ama öz performansıyla göz dolduran Oscar'lı Nicola Kidman'ın Lion performansı ve son yıllar epey başarılı işlere imza atan Octavia Spencer ise (Birkaç sene önce Oscar aldığını da hesaba katarsak) Hidden Figures ile geceden ödülsüz ayrılacaklar gibi.

YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Moonlight'ın başarılı oyuncusu Mahershala Ali oldukça favori ve şimdiye kadarki çoğu ödülü kucakladı ama Akademi hep bahsettiğimiz sürpriz hakkını kullanmak isterse bir anda arkasına rüzgar alan Dev Patel ve Lion performansı ödülü kucaklayabilir. Ali'nin biraz daha süresi olsa sürpriz ihtimali bile ortadan kalkardı ama filmin dev finalinde olmaması bir "acaba mı?" dedirtiyor. Patel ise tam tersine filmin güçlü finalinde başarılı bir performans ile boy gösteriyor.

Buradan sekecek bir heykelcik Hell or High Water performansından dolayı Jeff Birges'e benzer bir rol ile birkaç sene arayla Oscar'ı getirebilir. Her performansıyla üzerine koyan ve harikalar yaratan Michael Shannon'ın Nocturnal Animals performansı ve genç yetenek Lucas Hedges'in Manchester by the Sea performansları ise geceye renk katacak. Oscar'ın umut vaat eden yetenek ya da en iyi genç oyuncu gibi bir kategorisi olsaydı Lucas Hedges'ı sahnede görebilirdik.   mansur.yıldırım

26 Şubat 2017 00:46

Bu pazar gecesi oyunculuklarda pek sürpriz olmayacak gibi erkek oyuncuda casey affleck kadın oyuncuda emma stone yardımcı erkek oyuncuda mahershala ali yardımcı kadın oyuncuda da viola davis çok büyük bir sürpriz olmazsa ödülü alacaklar gibi.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica