Oscar Yolculuğu: Film ve Yönetmen posteri

Oscar'ın en önemli iki kategorisine en iyi film ve en iyi yönetmen görüşlerine geldi sıra. Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere La La Land ve Damien Chazelle bir iki dal hariç aday olduğu her kategoride favori durumda. Burada da ibre kendisinden yana. Özellikle yönetmen Oscar'ı sonucunda hiç sürpriz beklenmemekte. Filmde ise belki bir Moonlight ya da çok sevilen Manchester by the Sea sonuçlar az da olsa olası. 90'lı yıllarda film - yöntmen kategorileri birbirine epey paralel gitmekteydi ama 2000'lerde bu durum birazcık değişti. Film ve yönetmenin ayrı olduğu yıl sayısına artış gözlendi ve hatta yönetmeni aday olmayan en iyi film sonucu bile yaşadık. Hal böyle olunca da bu iki kategorinin akşama farklı filmlere gitmesi olası. Sonuç ne olursa olsun beğenen kadar beğenmeyenin de olacağı aşikar.

YÖNETMEN

Burada hem başarılı işçiliği, hem hissiyatı gerçimedeki büyük başarısıyla Damien Chazelle, La La Land ile lider durumda. Büyük ihtimalle de heykelciği kucaklayacak gibi. Whiplash'in etkisinin de daha yeni olmasını hesaba katarsak Chazelle cephesinde yüzler gülüyor. Buradan sekecek ödül ise Berry Jenkins'e gidebilir. Hem siyasi ortam, hem geçen seneden siyahilere verilecek bir hesap ödülü Jenkins'e devredebilir. Kaldı ki Moonlight gayet iyi ve yönetmenliğin çok başarılı olduğu bir yapım.

Listenin üçüncü sırasında kişisel favorim Kenneth Lonergan var. Zaten çok iyi bir senarist olan Lonergan, bu kez yönetmenliği de harika kotarmış ve Manchester by the Sea herkesin gizli favorisi. La La Land ve Moonlight arasında kalanlar bile Lonergan'ın alacağı bir ödüle ses etmeyecektir.  Yılın en iyilerinden Arrival ise Dennis Vileleuve'ye adaylık getirdi. Ödülü alsa yine üzülen kimsenin olmayacağı Villeneuve bu hakkını önümüzdeki sene kullanabilir ya da önümüzdeki beş sene içerisind ebir ödül alması sanırım çok küçük bir ihtimal değil. Mel Gibson ise Hacksaw Ridge ile yıllar sonraki dönüşünü ve kabul görüşünü taçlandırarak yeterli bir gurur yaşayacaktır.

FİLM

Atık La La Land'in favori olduğunu uzun uzun nlatmaya gerek yok. Sadece, filmin güzelliğinin yanı sıra ABD ve dünya gündemi de filme herkesin sıkı sıkı sarılmasına sebebiyet verdi. Hissiyatı da büyülü bir şekilde alınca filme olan bakış coşkulu bir hale geldi. İkinci favori ve ödül sezonunun başlarında ilk sırada yer alan film ise Moonlight. Güçlü drama, harika final, saf anlatım La La Land'i zorlayacaktır. Tabii siyasi ortam da bir itici güç olabilir. Bu iki filmin oyları bölmesi ve aradan sıyrılmaya imkan vermesi Manchester by the Sea'ye yarayabilir ve film, Oscar heykelciğini bir sürpriz yaparak kucaklayabilir. Bu sürpriz tabii mutluluğu da beraberinde getirir. Kurgu dalında adaylığı olmaması ise en büyük istatistiki dezavantajlardan biri. Dördüncü sırada ise sonradan kazandığı ivme, siyahi hikaye olması ve gişeyi altüst etmesiyle Hidden Figures. En olası sürprizlerden biri olarak Hidden Figures akılların bir köşesinde bulunmalı.

Listedeki çoğu filmden daha iyi olan ve çoğu kişinin on yılların en iyisi dediği Arrival ise şansı az olan filmlerden. Tür filmi olması biraz bu konuda dezavantaj yaratmışa benziyor ama kazansa itiraz eden neredeyse hiç olmaz. Listenin şimdiki filmiyse ağlatan melodram Lion. Son anda biraz atağa kalkan filmin Oscar'ı alması olası değil ama son sırada başladığı sezonu birkaç filmin üzerinde bitirmiş olarak. Bu bile sanırım yeteri kadar gurur verici olacaktır. Kalan üç filmin ise sürprizin sürprizinin sürprizini falan yapması gerekiyor. Yıllar sonra Hacksaw Ridge ile yönetmenliğe geri dönen Mel Gibson, daha evvel aforoz edildiği sektöre dönüp, kabul gördüğü için yetinmeli. Denzel Washington ise zaten yıllardır oynadığı Fences oyununun sinema uyarlamasıyla gereken övgü ve saygıyı topladı. Hell or High Water ise Jackie, Nocturnal Animals gibi filmlerin yerine içeri girebildiğine şükredip geceye renk katmakla yetinecektir.

Son Yorumlar (1)

mansur.yıldırım avatar mansur.yıldırım 27 Şubat 2017 07:13:57

7

Film ödülü ve yönetmen ödülü daha verilmedi benim tahminim en iyi film ödülü aşıklar şehri en iyi yönetmen ödülü de berry jenkins alacak gibi sonucu merakla bekliyorum.

Yandex.Metrica