Başka Sinema'nın Mart Filmleri Yine Muhteşem posteri

Başka Sinema'nın Mart filmleri belli oldu. Yine birbirinden güçlü yapımların olduğu seçki sinemaseverlere festival havası yaşatacak.

Seçkinin ilk filmi 1 Mart günü gösterime girecek bir Jarmusch klasiği Coffee and Cigarettes. Jim Jarmusch'un müzik ve sinema dünyasından bir sürü ünlü ismi bir araya getirdiği 2003 yapımı bu filmde, 11 farklı hikaye boyunca karakterlerimizi bir yandan kahve ve sigara tüketirken diğer yandan da hayatın içinden takıntıları, mutlulukları ve bağımlılıkları tartışırken izliyoruz. Bütün bu hikayeler ise tıbbi bilgiler, kahve ve sigaranın vücuda zararı ve de iyi bir öğlen yemeği tercihi olmadığı, yanlış anlaşılmalar, müzik ve benzeri temalarla birbirine bağlanıyor. Jim Jarmusch'un son filmi PatersonBaşka Sinema'da izleme şansı bulurken yönetmenin unutulmaz filmlerinden Coffee and Cigarettes de seyircilerin karşısına Başka Çarşamba'da çıkıyor!

İkinci film ise 3 Mart'tan itibaren görücüye çıkacak It's Only the End of the World. Harika çocuk Xavier Dolan'ın yine Cannes ödüllü son filmi, Nathalie Baye ve Marion Cotillard başta olmak üzere, Fransız sinemasının güçlü isimlerini oyuncu kadrosunda bir araya getiriyor. Alt Tarafı Dünyanın Sonu, ailesinden uzaklaşmış, 30'larının ortasında bir yazarın sorunlu ailesiyle yüzleşmesini konu alıyor. Fransız yazar Jean-Luc Lagarce'ın 1990 tarihli aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanan filmin anti-kahramanı Louis, uzun yıllardır görüşmediği ailesini ziyarete gider. Amacı, onlara ölümcül bir hastalığını olduğunu söyleyip veda etmektir.

10 Mart günü gösterime girecek film ise Neruda. Son dönem harika yapımlara imza atan ve Jackie filmiyle bu yıl karşımıza çıkan Pablo Larrain imzalı film, bir detektifin, 1940'ta Komünist Parti'ye katılması ile kendi vatanında firari bir hayat sürdürmek zorunda kalan Nobel Ödüllü Şilili şair Pablo Neruda'nın peşine düşme hikayesine odaklanıyor. Oldukça etkileyici bir anlatıya ve güçlü bir sinematografiye sahip olan film şiirsel bir tarz ile izleyicinin karşısına çıkıyor. Louis Gnecco ve Gael Garcia Bernal'in harika performansları ise filmin gücüne güç katıyor.

Oscar adayı animasyon The Red Turtle ise 17 Mart günü Başka Sinema programına dahil olacak. Studio Ghibli'den Isao Takahata'nın da yapımcıları arasında bulunduğu bu masal gibi animasyonda, denizde geçirdiği kaza sonucu kendisini kaplumbağaların, yengeçlerin ve kuşların yaşadığı ıssız bir adada bulan bir adamın hikayesi anlatılıyor.

24 Mart programında gösterimi başlayacak olan film ise David Lynch: The Art Life / David Lynch: Yaşam Sanatı. David Lynch hayatını belirleyen senelerine doğru seyirciyi özel bir yolculuğa çıkarıyor. Amerika'nın pastoral, küçük bir kasabasındaki yaşamından Philadelphia'nın karanlık sokaklarına doğru, sinemanın en karmaşık figürlerinden birini şekillendiren olayları takip ediyoruz. David Lynch: Yaşam Sanatı, Lynch'in kendi sanat, müzik ve erken dönem filmlerini bir araya getirip yönetmenin kendine has dünyasının karanlık köşelerini aydınlatıyor ve bizlere onu bir insan ve sanatçı olarak daha iyi anlama fırsatı sunuyor.

Mart ayının son Cuma günü gösterime girecek filme gelince de karşımızda Chan-Wook Park imzalı The Handmaiden'ı görmekteyiz. Güney Kore'nin yıldız yönetmeni Chan-Wook Park, Hizmetçi'de şehvet, entrika ve cinsel gerilimle örülü göz alıcı bir öykü sunuyor. Cannes Film Festivali'nde yarışan, Chan-wook'un çektiği bu dönem filmi, 1930'larda Japon işgali altındaki Kore'de geçiyor. Sarah Waters'ın Türkçeye Ustaparmak adıyla kazandırılan The Fingersmith adlı romanından uyarlanan film, zengin genç bir Japon kadın, onu kandırıp zenginliğini ele geçirmeye çalışan Koreli bir adam ve adamın tuttuğu Koreli hizmetçi arasındaki entrika etrafında dönüyor. Hizmetçi'nin kusursuz senaryosu, Chan-wook'un yarattığı dünyanın parlak stili ve dahice bir yönetmenlikle, izleyiciyi çok katmanlı bir gerilime davet ederken, olay örgüsü gereği an be an değişen performansların kalitesi de seyirciyi kendine hayran bırakıyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica