Venedik’te bir Türk yönetmen posteri Avrupa’nın hatta dünyanın en eski film festivali için çok az bir zaman kaldı. Bu yıl 29 Ağustos’ta başlayıp 8 Eylül’de sona erecek olan olan 59. Venedik Film Festivali, Türkiye adına öncekilerden ayrı bir anlam taşıyor. Çünkü jüri üyeleri arasında başarılı Türk yönetmen Yeşim Ustaoğlu da var. Ustaoğlu ilk uzun metrajlı filmi olan 94 yapımı ‘İz ‘den sonra 1999 yılında çok ses getiren filmi ‘Güneşe Yolculuk’u çekmiş ve bu filmle uluslararası alanda birçok ödül almıştı. Bu ödüllerin arasında dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden olan Berlin Film Festivali’nde kazanıldı.
       Başkanlığını Çinli aktris Gong Li’nin üstlendiği jüri üyeleri arasında Fransız yönetmen ve senarist Jacques Audiard, Rus ozan Evgeni Evtusenko, Alman yapımcı Ulrich Felsberg (Yapımcılığını üstlendiği filmler arasında Million Dollar Hotel, Buena Vista Social Club, Carla’s Song gibi filmleri yeralıyor), Macar görüntü yönetmeni Laslo Kovaç ve İtalyan oyuncu Francesca Neri yeralıyor.
       143 filmin gösterileceği festivalin yönetmenliğini yıllarca Berlin Film Festivali’ni yöneten Moritz de Hadeln yapacak. Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Son Yorumlar

Yandex.Metrica