Rus Sineması'nın Kadınları Pera Film'de! posteri

Pera Film, Dünya Kadınlar Günü'nü mart ayı boyunca kutlamaya devam ediyor. Seagull Films işbirliğiyle hazırlanan Rus Sinemasında Kadınlar programı, 20. yüzyıl ve günümüz Rus sinemasında kamera önü ve arkasında kadınların bulunduğu yapımlardan bir seçki sunuyor: Programda kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan Kanatlar, Bayır, Akortçu, Evcil Hayvanlarla Seyahat ve Ben Hariç Herkes Ölsün'ün yanı sıra çalkantılı zamanlardan geçen güçlü kadın karakterleri tasvir eden Leylekler Uçarken ve Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor da yer alıyor.

 60'lı ve 70'li yıllarda Sovyet sinemasının ikonlarından Larisa Shepitko'nun kariyeri çok erken sonlanmak zorunda kalmış, tam da uluslararası arenada yükselişe geçtiği yıllarda, kırk yaşındayken bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Sayıca az film çekebilmiş olsa da, geride bıraktığı filmografi ustacadır; özellikle de karakterlerinin iç dünyasını dahice ekrana yansıttığı iki başyapıtında çarpıcılığının zirvesine ulaşmıştır: Kanatlar, bir okul müdiresi olarak inzivaya çekilmiş bir kadın savaş pilotunun samimi portresini çizerken, Bayır, savaş döneminde geçen bir ihanet ve kahramanlık hikâyesi anlatır. Shepitko, Sovyet film endüstrisini incelikle kullanarak kendini hem kişisel hem de evrensel bir biçimde ifade eden gerçek bir sanatçı, tüm zamanların değeri az bilinmiş en büyük yönetmenlerindendir.

 Leylekler Uçarken, Tatiana Samoilova'nın canlandırdığı, tüm ailesini kaybettiği hava bombardımanının getirdiği travmatik ve yıkıcı deneyimlerle sarsılan, güçlü ve sağduyulu Veronica'ya odaklanır. Vladimir Menshov'un filmi Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor, Moskova gibi büyük ve kişiliksiz bir şehirde hayata tutunmaya çalışan üç kadının büyüleyici dramını anlatır. Kira Muratova'nun Akortçu'sunda inanılmaz gariplikte durumlar insan davranışının inceliklerini ele alan inanılır ve sürükleyici birer araştırmaya dönüşür. Muratova filmlerinden hatırlayacağınız oyuncu Vera Storozheva'nın, bir yönetmen olarak yeteneklerini sergilediği Evcil Hayvanlarla Seyahat ise, karakteri Natalia'nın uyanışını, gıcırtılı, düzensiz ve mekanik seslerin uyumlu ve doğal seslere evrildiği bir soundtrack ve kış grilerinin canlı bahar renklerine dönüştüğü bir renk paletiyle yankılar. Film, Kseniya Kutepova ve canlandırdığı Natalia'nın kıvılcımlarıyla feminist sinemanın capcanlı bir örneğine dönüşür. Genç yönetmen Valeriya Gay Germanika'nın ilk filmi Ben Hariç Herkes Ölsün ise günümüz Rusya'sındaki genç kadınların isyankar bir portresini çizer.

 Gösterim Programı

 18 Mart Cumartesi

14:00     Evcil Hayvanlarla Seyahat/ Travelling with Pets

16:00     Akortçu/ The Tuner

 19 Mart Pazar

14:00     Akortçu/ The Tuner

22 Mart Çarşamba

19:00     Ben Hariç Herkes Ölsün/ Everybody Dies But Me

24 Mart Cuma

19:00     Kanatlar/ Wings

21:00     Bayır/ The Ascent 

25 Mart Cumartesi

14:00     Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor/ Moscow Does Not Believe in Tears

18:00     Kanatlar/ Wings

31 Mart Cuma

19:00     Bayır/ The Ascent

21:00     Leylekler Uçarken/ The Cranes Are Flying 

1 Nisan Cumartesi

14:00     Evcil Hayvanlarla Seyahat/ Travelling with Pets

16:00     Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor/ Moscow Does Not Believe in Tears

2 Nisan Pazar

14:00     Leylekler Uçarken/ The Cranes Are Flying

16:00     Ben Hariç Herkes Ölsün/ Everybody Dies But Me

Son Yorumlar (1)

mansur.yıldırım avatar mansur.yıldırım 13 Mart 2017 13:20:50

7

Pera filmin mart ayını dünya kadınlar gününe ayırması takdir edilecek bir şey ilginç ve güzel filmlerin olduğu etkinliği istanbulda beyoğlunda olanların kaçırmaması gerek.

Yandex.Metrica