Fatih Yürür'den "Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler"  posteri

 Sinema üzerine ülkemizde yazılan kitap sayısı zaten epey azken, post apokaliptik filmler üzerine kaynak bulmak neredeyse imkansız. Hal böyle olunca da bu türe dair sağlam bir kitap özlemini uzun bir süredir yaşamaktaydık. Sonunda bu dileğimiz yerine geldi ve sinema alanında hali hazırda birçok çalışması ve emeği bulunan Fatih Yürür, Kıyametin Sineması üst başlığıyla "Post Apokaliptik Filmler"i bir kitapta derledi. Fatih Yürür'ün yaptığı çalışmaları bir kitaba döktüğü ve tür üzerine bir derleme anlamı da taşıyan kitap raflardaki yerini aldı.

 Kitap hakkındaki bir yorum:
"Son yıllarda kolektif hafızalarda en çok yer eden tür olmasına ve sanal mecrada pek çok dosyaya konu olmasına rağmen post apokaliptik filmler üzerine yazılmış geniş kapsamlı derlemelerin sayısı oldukça az! Fatih Yürür'ün kaleme aldığı Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler kitabı, bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmayı hedefliyor. Cinius yayınları tarafından sinemaseverlerin önüne servis edilen bu derleme, aynı zaman dünyada bu zamana kadar hazırlanmış en geniş kapsamlı Post Apokaliptik Filmler Antolojisi olma iddiası da taşıyor"

Arka Kapak Yazısı:
Bilimkurgu sinemasının popüler alt türklerinden biri olan post apokaliptik filmler, geçmişten günümüze sürüklene sürüklene taşınan geleneksel kaygıların; güncel insanın cebindeki yepyeni korkular ile buluşarak yeniden şekillenmesine sebep olan ve gelecekte gerçekleşmesi muhtemel görünen toplumsal çöküş serceinin ardından yaşanacağı düşünülen daha karanlık dönemlere dair sert vizyonlara yer vermektedir. Özellikle son yıllarda yaşanan çevresel ve ekolojik felaketler ya da bilim ve teknik alanındaki gelişmeler, insanların kolektif hafızalaranı kalın kalın kazınan "toplumsal çöküş sürecinin" hazırlanacağına dair izlenimleri güçlendirmişlerdir.

 İster çorak topraklarda bir yudum su için mücadele eden, fetiş deri kıyafetli bir kahraman olsun, isterse üstün yeteneklerini toplumun geri kalanından saklamak zorunda kalan bir mutant... S u depolarını ateşe veren bir kadın, oğlunu yamyamların gazabından korumak için uğraşan bir baba, sevdiceğini zombilere yem etmemek için mücadele eden bir liseli genç ya da yer altına sığınıp ölümü bekleyen yaşlı bir keşiş... Hepsi gezegenin yıkıntıları arasında gezinen birer kaybedendir. O karanlık gelecekle yüzleşmek zorunda kalmamanın formülünü ise bizzat "sistemin kendisi" verir:

 "Bana sahip çık!"

Fatih Yürür'ün de Katıldığı Kitap İncelemsi Videosu:

Son Yorumlar (1)

mansur.yıldırım avatar mansur.yıldırım 17 Mart 2017 15:02:26

7

Gerçekten çok güzel bir kitap kolay kolay bir şey beğenmeyen ben bile beğendim okumaya değer iyi bir sinema kitabı.

Yandex.Metrica