Uğursuz Temmuz! Antonioni yi de Yitirdik... posteri Michelangelo Antonioni, 29 Eylül 1912'de İtalya'nın doğusundaki Ferrara kentinde dünyaya geldi. Bolonya Üniversitesinde ekonomi eğitimi gören Michelangelo Antonioni, 1930'ların İtalyan komedilerini çok sert dille eleştiren yazılarıyla dikkat çekti.

1940'larda İtalyan ulusal sinema okulu Centro Sperimentale'ye başlayan Antonioni, kısa bir süre içinde senaryo yazarlığına başladı, Roberto Rossellini, Federico Fellini ve Enrico Fulchignoni gibi yönetmenlerle birlikte çalışmaya başladı. İlk uzun metrajlı filmi (Cronoca di un Amore)"Bir Aşkın Güncesi"ni 1950 yılında çekti.

Antonioni'yi, uluslararası üne kavuşturan, Yabancılaşma Üçlemesi’nin 1960 yapımı ilk filmi (L'avventura) Macera oldu. Onu, (La Notte) Gece ve Batan Güney izledi. Ardından kimi eleştirmenlerin üçlemenin devamı olarak nitelediği Kızıl Çöl geldi. Antonioni'yi kariyerinin zirvesine taşıyan ise, Arjantinli yazar Julio Cortazar'ın bir hikayesinden uyarladığı 1966 yapımı (Blow Up) Cinayeti Gördüm adlı film oldu. 1960'ları konu alan film, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ile ödüllendirildi ve Oscar'a da aday gösterildi.

Bireyin dünyasına eğilen, modern bireyin ikili ilişkilerini anlatan, bunu da olay örgüsüyle değil doğal bir akışla yapan Antonioni, 1985'te bir kaza geçirdi ve kısmi felç oldu. Usta yönetmen konuşmakta da güçlük çekiyordu. Sağlığı yüzünden eskisi kadar üretken olamasa da “film çevirmek benim için yaşamak demek” diyen Antonioni sinemayı hiç bırakmadı.

1995'te Bulutların Ötesinde’yi çekti. İki yıl önce bu kez Steven Soderbergh ve Wong Kar-Wai ile "Eros" için kamera arkasına geçti. 2004 yılında çıkan 'Eros' üçlemesinin parçası olan The Dangerous Thread of Things'i (Olayların Tehlikeli Dizilişi) çekerken 92 yaşındaydı.

1995 yılında sinemaya katkılarından dolayı özel Akademi Ödülü verilen Antonioni'nin diğer önemli filmleri arasında La Signora Senza Camelie (Kamelyasız Kadın), L’Eclisse (Güneş Tutulması), Il Deserto Rosso (Kızıl Çöl), Zabriskie Point (Zabriskie Noktası), Professione: Reporter (Yolcu) yeralıyor.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica