Miami Vice ın ilk sezonu tamamdır... posteri 1980’leri neden seviyoruz ki? Basit hatta günümüze göre hayli ilkel altyapılarına rağmen melodik ve belli oranda melankoli çağrıştıran pop şarkıları için olabilir mi? Günümüz moda anlayışına göre hayli abartılı duran moda anlayışını özlediğimiz için mi? Ya da belki 30’lu yaşlarını yaşayan kuşak için o yıllar anne-baba evlerinde geçen rahat okul yıllarını çağrıştırdığı için mi bu kadar caziptir? Hangisini seçerseniz seçin, içinde Miami Vice mutlaka vardır. Kanal D Home Video dizinin ilk 11 bölümünü içeren paketi bu ay arşivimize sunuyor. Diğer bölümleri de yolda...

Dizinin pilot bölümü Brother’s Keeper, NBC’de 16 Eylül 1984’te yayınlandı.1989’a kadar süren 5 sezonluk ömründe yayınlandığı tüm ülkelerde başarıyı da başarısızlığı da yaşadı. Hem televizyonda hem de sinemada bolca taklitlerinin ortaya çıkmasına yol açan dizi, zamanın giyim ve yaşam standartlarına da belli oranda etki etmişti.

“İki arkadaş polis” temasının ilk örneklerinden biridir Miami Vice. İki farklı tarzın temsilcisi, özellikle gizli görevlerde çalışan iki polis, sonraki yıllarda sinemaya taşınan bir polisiye ekolünün de temsilcisi oldular. Miami Vice’ın iki arkadaş polisi, birbirleriyle çok fazla çekişmeden anlaşsalar da, ilk bakışta uyumsuz gözükürler. Çünkü ‘beyaz’ Sonny Crockett (Don Johnson) pastel tonlardaki spor giyimiyle, ‘Afro-Amerikalı’ Ricardo Tubbs (Philip Michael Thomas) da genelde parlak kumaşlı takım elbiseleriyle görünürler. Sonny sürekli lüks spor arabalar kullanırken, Tubbs eski Amerikan arabalarını tercih eder. Sonny silah olarak kendisine tam otomatik modeller seçer. Tubbs’ın seçimi ise yine klasiktir.

Sonny Crockett polis maaşıyla yaşanamayacak bir hayat yaşıyordur. Araba olarak siyah bir Ferrari Daytona Spyder kullanan (dizinin ilerleyen bölümlerinde bu araba patlıyor, yerine beyaz bir Ferrari Testarossa geliyor), içinde Elvis adını verdiği bir timsah beslediği lüks teknesinde yaşayan Sonny Crockett’ın aslında bu mal varlığı Miami polis departmanlığı tarafından karşılanmaktadır ve aslında hiçbirine gerçekten sahip değildir. Giyim tarzı ise erkek giyiminde 1980’lerin öncülüğünü yapacak kadar göz alıcıdır. Bir defa atlet, fanila ya da çorap gibi iç giyim mamullerine hiç itibar etmez. Gömlek giydiği de az görülmüştür. Genelde pastel tonlu tişörtlerin üzerine Armani modelli keten ceket (kollar bazen sıvalı), altına da yine keten pantolon ve çorapsız giyilen espadril ayakkabılar.

    

Son Yorumlar

Yandex.Metrica