Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

"Kısalar Ödüllendi" İşte Akbank Kısa Film Festivali Sonuçları

24 Mart 2017 12:24

13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 52 ülkeden toplam 1.055 film başvurduğu Yarışma Bölümü'nün sonuçları açıklandı.

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, Oyuncu Hatice Aslan, Akademisyen Nilay Ulusoy, Yönetmen Atalay Taşdiken ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'dan oluşanUlusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü Ana Jüri Üyeleri'nin değerlendirmeleri sonucu ULUSAL KATEGORİ EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ'nü Barış Sarhan'ın yönetmenliğini üstlendiği "Cemil Şov"  kazandı.

Yönetmen Seifollah Samadian, Senaryo Koçu ve Yapımcı Esther Wouda, Sinema Eleştirmeni Kerem Akça, Krakow Film Festivali Direktörü Krzysztof Gierat ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü Ana Jüri Üyeleri ise "ULUSLARARASI KATEGORİ EN İYİ KISA FİLM ÖDÜLÜ'ne Konstantina Kotzamani'nin yönetmenliğini yaptığı "Limbo" filmini layık buldu.

Ulusal Kategori Bölümü'nde "Yumurta"  ile Muaz Güneş ve Emrah Doğru,  "Görünmez Duvarlarım: Kendine Güvensizlik Hikayeleri" adlı yapım ileNurbanu Asena;  Uluslararası Kategori'de ise "Good Luck, Orlo!" filmi ile Sara Kern ve  "Ayny, My Second Eye" ile Ahmad Saleh, MANSİYON ÖDÜLÜ'nün sahibi oldu.  

Ayrıca Festival kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen yapım desteği amaçlı senaryo yarışmasında senarist Ebru Ceylan, yönetmen Mustafa Kara ve senarist Burak Göral'ın yaptığı değerlendirme sonucu AKBANK KISA FİLM FORUM EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ'nü "Ofsayttan Doğan Endirekt Serbest Vuruş" ileBenhür Bolhava kazandı. Bu bölümde MANSİYON ÖDÜLÜ, "Şemsiyeli Adam Yağmurda Koşuyor" ile Abdülmelik Öcal'a verildi.

Festival'i yakından takip eden sinemaseverler arasında yapılan oylama sonucunda ise, Ömer Ferhat Özmen'in "Beyoğlu Sineması" isimli filmine "Seyirci Ödülü" verildi.

EN İYİ ULUSAL FİLM ve EN İYİ ULUSLARARASI FİLM seçilen eserlerin yönetmenleri 5.000 Dolar,  Akbank Kısa Film Forum bölümünü kazanan de senaryo ise 3.000 TL ile ödüllendirildi.

13. Akbank Kısa Film Festivali'nin ödüllü filmleri "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında, 27 Mart -11 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, İzmir, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kastamonu, Zonguldak, Batman, Van, Adana, Sakarya ve Kayseri'nin de aralarında yer aldığı 21 ilde toplam 42 üniversite kampüsünde ücretsiz olarak gençlerle buluşacak.

"Ulusal Kategori En İyi Kısa Film Ödülü": Cemil Şov

Yönetmen: Barış Sarhan

Senaryo: Barış Sarhan

Yapımcı: Armağan Lale

Görüntü Yönetmeni: Cahit Erşan

Kurgu: Ali Aga Ses

Oyuncular: Ozan Çelik, Gülce Oral, Alican Yücesoy

Utangaç bir adam olan Cemil, bir alışveriş merkezinin arka tarafındaki depo bölümünde bir güvenlik odasında çalışmaktadır. Çok istemesine rağmen ayın güvenlik elemanı ödülünü alamayınca içindeki isyanı kimsenin tahmin edemeyeceği bir şekilde gösterecektir.

Yönetmen Barış Sarhan hakkında

1983'te İstanbul'da doğdu. 2005'te Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden birincilikle mezun oldu. Türkiye'nin önde gelen reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışındaki reklam, tasarım yarışmalarında çok sayıda ödül aldı. 2009 yılında kısa film çekmeye başladı. Çektiği ilk film "Terlik" festivallerde birçok ödül aldı. 2012 yılında New York Üniversitesi'nde Sinema Yönetmenliği üzerine eğitim aldı

 

"Uluslararası Kategori En İyi Kısa Film Ödülü": Limbo

Yönetmen: Konstantina Kotzamani

SenaryoKonstantina Kotzamani

Yapımcı: Maria Drandaki

Görüntü Yönetmeni: Giorgos Karvelas

Kurgu: Yiannis Chalkiadakis

Oyuncular: Felix Margenfeld, Aggelos Ntanos, Lucjano Cani, Haris Fountas, Hristos Psihramis, David Szymczak

Leopar keçi ile yatacak. Kurtlar kuzularla yaşayacak. Ve genç oğlan onlara öncülük edecek. 12+1 çocuk ve bir balinanın karkası kıyıya vurdu...

Yönetmen Konstantina Kotzamani hakkında

Selanik'teki Aristotle Üniversitesi Sinema bölümünden mezun oldu. Kısa filmleri birçok uluslararası festivalde ödül aldı. Greek Film Centre ve CNC (Fransa Ulusal Film Merkezi) desteğiyle gerçekleştirdiği son kısa filmi Limbo prömiyerini Cannes Eleştirmenler Haftası'nda yaptı.

 Yandex.Metrica