Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Halit Akçatepe'yi Kaybettik

31 Mart 2017 16:13

Yeşilçam'ın efsanelerinden, Güdük Necmi'miz Halit Akçatepe'yi kaybettik. 2015 yılında felç geçiren ve fizyoterapi tedavisi gören usta oyuncu o tarihten itibaren istirahatteydi ve kimseyi ziyaretine kabul etmiyordu. Akçatepe, ardında harika filmler ve övgülerle hayata gözlerini yumdu ve aramızdan ayrıldı. Hababam Sınıfı, Köyden İndim Şehire, Bizim Aile, Üç Arkadaş ve Canım Kardeşim filmleriyle tanınan, tiyatro oyunculuğu da yapan Akçatepe 79 yaşındaydı.

Halit Akçatepe'nin hayatı:

Halit Akçatepe (d. 1 Ocak 1938, Üsküdar, İstanbul), Türk oyuncu.1 Ocak 1938'de Üsküdar'da doğan Akçatepe, ilkokulu Refik Halit Karay Mektebi'nde okur. Babası Sıtkı Akçatepe'dir. Konservatuvar eğitimi hiç almamıştır (kendisi konservatuvar eğitimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığını belirtmiştir). Zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına "bize bir çocuk oyuncu lazım" dediği zaman, babası tülüatçı Sıtkı Bey oğlu Halit'i oynatmıştır. İlk filmini 1943'te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı. Saint Benoit Fransız Lisesi'nden mezun oldu. 1959'da Anıtkabir'de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972'te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963'te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti. 1975'te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması'nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır. Babası Sıtkı Akçatepe annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunudur. Halit Akçatepe'nin annesi ve babası da oyuncudur. İki kez evlenen oyuncu ilk evliliğini 1963 yılında Tülin Akçatepe ile yapmış bu evliliğinden Itır (1964) ve Ebru (1968) isminde iki kızı olmuştur. 1981 yılında Tülin Hanımdan boşanan oyuncu 1999'da Rezzan Akçatepe ile evlenmiştir. Bu evliliğinden ise 2001 yılında kızları Günsu doğmuştur. sinemaadamı

2 Nisan 2017 21:28

allah rahmet eylesin. yeşilçamın büyük oyuncularından biriydi. tarık akan ve kemal sunaldan sonra oda göçtü gitti. mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Sinemaagresif

1 Nisan 2017 12:59

Sanatçı bir aileden gelen gerçek bir sanatçıydı. Çok başarılı ve hep güler yüzlü içimizden biri gibiydi adeta Halit Ağabey. Ne yazık ki aramızdan ayrıldı ama biz O'nu hiç bir zaman unutmayacağız. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

ElBLanKo

31 Mart 2017 22:31

Gerçekten çok üzüldüm. Böyle büyük bir sinema sanatçısını kaybetmek çok üzücü... Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

bltszlk

31 Mart 2017 16:51

Halit Akçatepe Hababam Sınıfı'nın Güdük Necmi karakteriyle unutulmazlar arasında..Arkasında çok güzel filmler bırakarak gitti. Halit Akçatepe'ye Büyük Ustaya ALLAH RAHMET EYLESİN .MEKANI CENNET OLSUN.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica