Ulusal Altın Lale Yarışması İki Filmin Gösterimiyle Devam Ediyor posteri

36.İstanbul Film Festivali "Ulusal Altın Lale Yarışması" gösterimleri iki filmle devam ediyor. Yeşim Ustaoğlu'nun bol ödüllü filmi Tereddüt ve Uluslararası Yarışma filmlerinden de olan Zer, bugün sinemseverler ve jüri üyeleriyle buluşacak. Tereddüt 16:00, Zer ise 21:30'da Atlas Sineması'nda gösterilecek.

TEREDDÜT |
CLAIR OBSCUR | Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu / Senarist: Yeşim Ustaoğlu / Görüntü Yönetmeni: Michael Hammon / Kurgucu: Agniezcka Glinska / Özgün Müzik: Antoni Komasa-Lazarkiewic / Oyuncular: Ecem Uzun, Funda Eryiğit, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık / Yapımcı: Yeşim Ustaoğlu Tereddüt, farklı deneyimden, kültürden ve sosyal sınıftan gelmiş iki kadının yollarının kesişmesi ve bir anlamda bu farklılıklara rağmen çok ortak bir açmazın içinde olduklarını fark edişlerini anlatan bir hikâye. Cem ile kusursuz olduğunu düşündüğü bir evlilik sürdüren Şehnaz, 30'larının başında, bir sahil kasabasında mecburi hizmete başlamış bir psikiyatrdır. Henüz 16 yaşındayken zorla evlendirilerek aynı sahil kasabasına getirilmiş Elmas'ın hayatı ise üzerine çok erken yaşta yüklenen bunaltıcı sorumluluklarla geçer. Fırtınalı bir gecenin sabahında yolları kesişen Şehnaz ile Elmas, çok farklı ama aynı görünen sorunlarıyla yüzleşince önlerinde yeni bir kapı aralanacaktır.

ZER 
ZER | Yönetmen: Kazım Öz / Senaryo: Kazım Öz / Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran, Eyüp Boz, Orçun Özkılıç / Özgün Müzik: Mustafa Biber / Kurgu: Kazım Öz, Thomas Balkenhol / Oyuncular: Nik Xhelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Füsun Demirel, Tomris İncer, Haleigh Ciel, Teresa Anne Volgenau, Ahmet Aslan Zer, 1938'de Dersim acılarını yaşayanlardan olan babaannesi Zarife'nin kendisine söylediği şarkının peşinden giden Jan'ın hikâyesidir. Zarife bugüne kadar bu şarkıda kimliğini, geçmişi ve kendi kimliğini saklamıştır. Kanser tedavisi için New York'a getirildiğinde birbirlerini  tanıyan Jan ve babaannesi, daha da yakınlaşırlar ve Jan'ın hayatı değişmeye başlar. Jan babaannesinin kendisine söylediği şarkının izini sürmeye karar verir. New York'tan Dersim'e bir arayış hikâyesine çıkan Jan yolunda sonunda kendisine ulaşacak mıdır?

Son Yorumlar

Yandex.Metrica