Köprüde Buluşmalar Sonuçları Açıklandı posteri

36. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleşen ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)'nın destekleriyle bu yıl 12. kez düzenlenen Köprüde Buluşmalar ödülleri sahiplerini buldu.

Buluşmalar atölyelerinin ardından ödül ve fon desteği alan proje ve filmler 11 Nisan Salı akşamı Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyonla duyuruldu. Köprüde Buluşmalar Ödül resepsiyonu İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan, Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün'ün ve İstanbul Kalkınma Ajansı Uzmanı Yasemen Özlem Mailoğlu'nun konuşmalarıyla başladı.

Film Geliştirme Atölyesi'nde yapılan sunumların ardından Maria Drandaki (Homemade Films), Matthieu Darras (Torino Film Lab), Rémi Burah (Arte France), Riina Sildos (Amrion), Zsuzsi Bankuti'den (The Match Factory) oluşan uluslararası jüri atölyede ödül alan projeleri belirledi.

Kar ve Ayı'nınyönetmeni Selcen Ergun ve yapımcısı Zeki Peynirci 30.000 TL değerindeki Köprüde Buluşmalar Destek Ödülü'nü Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün'den aldı. Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi kapsamında hem Türkiye'den hem de komşuülkelerden projeleri kapsayan 8000 Avro CNC Ödülü; The Translator projesinin yönetmeni Rana Kazkaz'a ve yapımcısı Nicolas Repretr'e Türkiye Fransız Kültür Merkezi Yöneticisi Eric Soulier tarafından verildi. Melodika Ses Ödülü, Uzaydan; Gelen Prens: Zeki Müren projesinin yönetmeni Beyza Boyacıoğlu'na ve yapımcısı Selin Murat'a Melodika Genel Müdürü Didem Oğuz tarafından verildi. 18+ projesininyönetmeni Ceylan Özgün Özçelik ve yapımcısı Armağan Lale GeniusPark Görsel Efekt Ödülü'nü Sema Şahin'den aldı.

Şeytan Tırnağıadlı projenin yönetmeni Ali Özgür Baltaoğlu'na ve yapımcısı Çağdaş Öztürk'e, 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü verildi. Bu yıl ilk kez verilecek Transilvania Pitch Stop Ödülü yapımcı Konstantinos Kontovrakis tarafından Kar ve Ayı projesinin yapımcısı Zeki Peynirci ve yönetmeni Selcen Ergun'a verildi. Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi Jüri Özel Ödülü ise Bir Nefes Daha projesinin yönetmeni Nisan Dağ ve yapımcıları Müge Özen, Jessica Caldwell ve Yağmur Ünal'a takdim edildi. Filmin online (reconforming) ve color grading işlemlerini  kapsayan komşu ülkelerden projelere yönelik Digiflame Ödülü bu yıl ilk kez verildi. Digiflame Ödülü'nü Yaşar projesinin yönetmeni Elvin Adıgozel ve yapımcısı Teymur Hajıyev aldı. 

Work in Progress'e katılan filmlerin kaba kurgularını izlemesinin ardından Hédi Zardi (Luxbox), Konstantina Stavrianou (Graal) ve Lorenzo Esposito (Locarno Film Festival)'den oluşan uluslararası jüri ödül alacak filmleri belirledi. 

Filmin renk düzenleme ve online kurgu işlemlerini kapsayan Color Up Ödülü  ve Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü Meteorlar filminin yönetmenive yapımcısı Gürcan Keltek'eColor Up'ın kurucusu Cenk Erol ve Daire Creative'in eş kurucusu Arda Aktaş tarafından takdim edildi. Kazanan filme dağıtım garantisi, dağıtımcı payı almadan gösterim imkanı ve dağıtım sırasında tanıtım desteği veren Başka Sinema Ödülü'nü ve Paz Dijital İletişim Ödülü'nü Canofilminin yönetmeni Mehmet Salih Demir ve yapımcısı Çekdar Erkıran Başka Sinema Direktörü Azize Tan'dan ve Paz Film Ajansı Kurucusu İmre Tezel aldı.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica