"İlk Uzun Metrajım" Film Gösterimleri İstanbul Modern'de posteri

20-23 Nisan 2017

İstanbul Modern Sinema, günümüz yönetmenlerinin kariyerlerinin başında çektikleri ilk uzun metrajlı filmlere odaklanan bir program sunuyor: İlk Uzun Metrajım. Seçkide Fransız sinemasının yirmi yıldır belgeselden kurmacaya farklı türler arasında gezinen ve her zaman gerçekliğin özünü yakalamaya çalışan sıra dışı yönetmeni Claire Simon'un ilk filmi ve kendi filmleri arasından seçtiği üç uzun metraj filmi izleyiciyle buluşuyor.

Yönetmenin babasının en yakın arkadaşı olan Dr. Bouvier'yi emekli olmadan bir kaç ay önce kamerasıyla takip etmeye başladığı ve bu tecrübeli doktorun hastalarına karşı insancıl yaklaşımını konu alan ilk uzun metrajı Hastalar (Les Patients, 1990) adlı belgeselinin yanı sıra Tanrının Ofisi (Les Bureaux De Dieu, 2008) ve Kuzey Garı (Gare Du Nord, 2013) adlı filmleri de programda yer alıyor. İlk Uzun Metrajım'da izlenebilecek diğer bir ilk film ise Belçikalı yönetmen Joachim Lafosse'dan 2004 yılında Locarno film festivalinde Altın Leopar'a aday göserilen Kendine Has Delilik (Folie Privée, 2004). 

20 Nisan Perşembe günü Aile Planlaması filminin gösteriminin hemen ardından, 17.15'te Claire Simon ile sineması üzerinde bir söyleşi gerçekleşecek.

23 Nisan Pazar günü Kendine Has Delilik filminin hemen ardından, 17.45'te filmin yapımcısı Eric Van Zuylen ile bir söyleşi gerçekleşecek.


Son Yorumlar

Yandex.Metrica