Essay Film Festivali 2017 Seçkisi "Ankara Uluslararası Film Festivali"nde posteri

3. Deneme Film Festivali'nden dört filmin izleyiciyle buluşacağı Essay Film Festivali Seçkisi, 28.Ankara Uluslararası Film Festivali'nde olacak. İşte o filmler:

Illinois Meselleri / Illinois Parables

ABD USA /  2016 / 60' / Dijital Digital / Renkli, Siyah&Beyaz Color, Black&White / İngilizce English / Türkçe Altyazı Turkish Subtitles

Yönetmen /DirectorDeborah Stratman

Kader, güç, teknoloji ve göç üzerine, ulusal kimlikte inançların yerini sorgulayan on bir orta batı meselinden oluşan bir süit. Hikayeler oldukça yerel olmalarına karşın, zamanın ötesinde ve evrenseller. Bilinmeyeni açıklama tutkumuzun yolunda kimi veya neyi suçluyor veya destekliyoruz?

 Deborah Stratman

Sanatçı ve filmci Deborah Stratman, mekanların, fikirlerin ve toplumların iç içe geçişi üzerinden, güç, kontrol ve inancı inceleyen eserler üretmektedir. Yakın zamandaki projeleri, özgürlük, gözetim, obruklar, kuyruklu yıldızlar, göç ve kader üzerinedir. Chicago'da yaşamakta ve Illinois Üniversitesi'nde ders vermektedir.

Filmarsi (devam eden çalışma) / Filmfarsi (work in progress)

Birleşik Krallık, İran United Kingdom, Iran / 2017 / 96' / Dijital Digital / Renkli, Siyah&Beyaz Color, Black&White /
Farsça 
Farsi / İngilizce, Türkçe Altyazı English, Turkish Subtitles

Yönetmen / DirectorEhsan Khoshbakht

Kayıp bir sinematik geçmişin ve onun yasak tarihinin bir kazı çalışması olan Filmfarsi, çift kişilikli bir ulusun sineması ve aynı zamanda da Şah hükmü altındaki İran hakkında. İrandaki popüler tarzdaki filmleri, düşük bütçeli gerilimleri ve melodramları tanımlamak için Filmfarsi'nin kullandığı küçümseyici terimlerin tamamı, 1979 İslam devriminden sonra tamamen sönümlenecekti. Aynı zamanda, İran'ın dini geleneklerini, modernliğin girdabıyla ve batının etkisiyle bütünleştirme çabalarında, ülkenin durumuna üzücü bir ayna olan, gıdıklayıcı, hareketli ve duygu yüklü bir sinema. Çoğunlukla, basit, kalitesiz ve birbirine benzeyen filmler, İran'ın ruhunu algılama imkanı sunuyor. Deneme filmin, sinema sevgisinin ve günümüz belgeselinin sunduklarında gezinen Filmfarsi, bir ulusun sinematik ve toplumsal tarihini keskin eleştirel bir bakış açısıyla sunuyor.

 Ehsan Khoshbakht

Ehsan Khoshbakht, İranlı belgeselci, eleştirmen, küratör ve yazardır. Sight & Sound, Keyframe ve MUBI Notebook'a katkıda bulunmuş, Farsça ve İngilizce kitaplar ve kitap bölümleri yazmıştır. Çeşitli Avrupa sinemateklerinde ve festivallerinde kuratörlük yapmıştır ve şu anda Bolonya'daki Il Cinema Ritrovato'nın yapım komitesinde çalışmaktadır. Mimarlık eğitimi almış olmasına karşın caz hakkında yazmayı tercih etmektedir.

Örnek Bir Evde, Örnek Bir Aile / A Model Family in a Model Home

ABD USA / 2015 / 22' / Dijital Digital / Renkli Color / İngilizce English / Türkçe Altyazı Turkish Subtitles

Yönetmen / DirectorZoe Beloff

Bertolt Brecht, 1941 yılında Nazilerden kaçıp Los Angeles'a gelir. Filmin esin kaynağı, Life dergisinde yayınlanmış, Örnek Bir Evde, Örnek Bir Aile isimli bir makale üzerine kurulu filmin notlarıdır. Film, Brecht'in çalışan insanlar ve evlerin daha büyük siyasi ve toplumsal güçlere sahne oluşu üzerine fikirlerini incelemektedir.

 Zoe Beloff

Zoe Beloff New York'lu bir sanatçı ve yönetmendir. Film, yerleştirme ve resim gibi farklı alanlar üzerine çalışmaktadır. Projelerini, irticacı ideoloji kırıntılarına karşı bir gelecek hayal etmemize yardım edebilecek, geçmişle gelecek arasında uzanan bir zaman çizelgesi gibi görmektedir. Projeleri yurt dışında, Whitney Amerikan Sanat Müzesi, Antwerp'deki M HKA müzesi, Paris'teki Centre Pompidou ve St. Petersburg'daki Freud's Dream müzesi gibi mekanlarda sergilenmiştir.

327 Defter / 327 Cuadernos / 327 Notebooks

Arjantin, Şili Argentina, Chile / 2015 / 76' / Dijital Digital / Renkli Color / İspanyolca Spanish / İngilizce, Türkçe Altyazı English, Turkish Subtitles

Yönetmen / DirectorAndrés Di Tella

İspanyol edebiyatının en büyük anlatıcılarından olan Ricardo Piglia, yıllar sonra, kişisel günlüklerinden oluşan 327 defteri, ilk defa detaylıca incelemek için Arjantin'e geri döner.

1958 doğumlu Andrés Di Tella, 9 film yönetmiştir:  327 Cuadernos (2015), Mon-toneros, una historia (1995), Macedonio Fernández (1995), Prohibido (1997), La televisión y yo (2003), Fotografías (2007), El país del diablo (2008), Hachazos (2011) ve ¡Volveremos a las montañas! (2012). Aralarında Canal 7 (Arjantin), PBS (ABD) ve Channel 4'un (Birleşik Krallık) olduğu televizyon kanalları için belgeseller yapmış ve yönetmiştir. Dünyanın çeşitli yerlerinde sanat yerleştirmeleri ve performanslarısergilemiştir. Deneme filmleri, Latin Amerika, Avrupa ve ABD'de yayınlanmıştır.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica