AUFF: Festivalden Notlar - 1 - posteri

28. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı. Açılış gecesi ve Onur Ödülleri ile başlayan festival, film gösterimleri ve çeşitli organizasyonlar ile devam ediyor. Sinematürk olarak yerinde takip ettiğimiz festival bu sene hava şartlarının kötü olmasına rağmen geçen seneye göre daha yüksek bir izleyici doluluk oranına sahip gözüküyor. Konuk olarak gelen sinemacı ve eleştirmenler de yavaş yavaş festivaldeki yerlerini almaya başladılar. 

20 Nisan günü açılış kokteyli Holiday Inn Tunus'ta geniş bir katılımla gerçekleşen festivalin bu seneki programına ise ilgi büyük. Yerli filmlerde önceki festivallerde boy gösteren kaliteli filmler ile yeni filmlerden harika bir karışım ortaya çıkartılmış. 25 Nisan'da gösterimlerine başlanacak olan Ulusal Yarışma'da boy gösteren filmler: Kaygı, Albüm, Rüzgarda Salınan Nilüfer, Genco, Zer, Taş, Siyah Karga, Rüya, Babamın Kanatları ve Martı.

Yabancı filmlerde ise eski ve klasik filmlerin, ünlü yönetmenlere ait yapımların ağırlığını görebiliyoruz. Bergman, Antonioni, Rivette, Wenders gibi usta isimlerin filmleri Ankara'da sinemaseverler ile buluşuyor. Burada, gerek İstanbul gerek Ankara izleyicisinin eski filmleri doldurduğunu ve daha çok rağbet gösterdiğini de ilk günlerden söylemek mümkün. İlerleyen günlerde bakalım festival ne gibi sürprizler getirecek...

Son Yorumlar

Yandex.Metrica