Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

AUFF "Ulusal Uzun Film Yarışması" Gösterimleri Devam Ediyor

26 Nisan 2017 12:28

28. Ankara Uluslararası Film Festivali "Ulusal Uzun Film Yarışması" gösterimleri devam ediyor. Bugün üç filmin gösterimi gerçekleşecek. 11:30'da Rüya filmiyle başlayacan gösterimler 16:30'da Zer, 19:00'da ise Taş ile devam edecek ve gösterimler ekip katılımı ile gerçekleşecek.

Rüya / Dream

Yönetmen / Director: Derviş Zaim

Senaryo Screenplay: Derviş Zaim

Oyuncular / CastGizem Erdem, Mehmet Ali Nuroğlu, Enis Arıkan, Murat Karasu

Sine günümüzdeki mimarlık pratiğinin aldığı biçimden hoşlanmayan genç bir mimardır. Yedi uyuyanlar menkıbesinden (mitinden) hareket ederek mağara biçiminde farklı bir cami modeli tasarlamıştır. Ancak problemler çıkınca inşaat yarım kalır. Stres nedeni ile Sine'de uyku hastalığı baş gösterir. Sine sonunda bir uyku hastalıkları merkezinde tedavi olmayı kabul eder, orada bir düş görür: Düşünde yedi uyuyanlar mitinin içindedir ve olaylara şahit olmaktadır. Rüyadan uyanır, ancak fiziksel ve ruhsal olarak değişmiştir.Etrafındaki kimse ondaki bu değişikliği fark etmez. Sine uyku hastalıkları kliniğine her gidişinde fiziki ve ruhi olarak değişir; her değişimde ise etrafındaki engellere ve kendi meselelerine daha evvel yaptıklarından farklı biçimde yanıt vermeye başlar.

Zer

Yönetmen / Director: Kazım Öz

Senaryo Screenplay: Kazım Öz

Oyuncular / CastNik Xhelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek, Füsun Demirel, Tomris İncer

Zer, 1938'de Dersim acılarının tanıklarından olan babaannesi Zarife'nin kendisine söylediği şarkının peşinden giden Jan'ın hikâyesidir. Zarife kanser tedavisi için New York'a getirildiğinde birbirlerini çok az tanıyan Jan ve babaannesi, daha da yakınlaşırlar ve Jan'ın hayatı değişmeye başlar. Jan babaannesinin kendisine söylediği şarkının izini sürmeye karar verir. Jan için New York'tan Dersim'e uzanan bu yolculuk, babaannesi Zarife'nin bir ömürlük sırrını da açığa çıkarır. Zarife uzun yıllar kimliğini, hafızasını bu şarkıda saklamak zorunda kalmıştır.

Taş / Stone

Yönetmen / Director: Orhan Eskiköy

Senaryo Screenplay: Orhan Eskiköy

Oyuncular / CastMuhammet Uzuner, Jale Arıkan, Ahmet Varlı, Beste Kökdemir

Selim Memur'dan kaçarken yaralı olarak Sesik köyündeki bir eve sığınır. Bu evde yaşayan ailenin oğulları 20 yıldır kayıptır. Evlerine gelen bu yabancıyı Emete (50) yıllar önce ölen oğlu Hasan olarak sahiplenir. Kocası Ekber (55) ve kızı Suna ona inanmakla inanmamak arasında gidip gelirler. Selim iyileşip uyandığında hayatını kurtaran bu insanları tanımadığı ortaya çıkar, kendi geçmişini hatırlamıyor olması işleri zorlaştırır. Suna onun bir yabancı olduğunu anlar. Zeliha ise oğlunun yüzündeki yarayı ve konuşma bozukluğunu sebep göstererek, bu kişinin Hasan olduğunda ısrar eder. Oğlunun kaybolduğu günkü kaza söylentilerini hatırlatır. Gelen adamın gözleri ve elleri Hasan'ınkilerin aynısıdır.Yandex.Metrica