Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Indiana jones 4 Yola Çıktı

3 Eylül 2007 00:00
Indiana Jones serisinin dördüncü filmiyle ilgili geliştirme aşaması yıllarca sürdü. İlk kez 2000 yılında gündeme gelen filmin prodüksiyon aşaması, dolayısıyla da gösterim tarihi sürekli ertelenerek 2007 yılına kadar gelindi. Sonunda ortak bir basın toplantısı yapan Steven Spielberg, George Lucas ve Harrison Ford, dördüncü Indiana Jones’un çekimlerine haziran 2007’de başlanacağını müjdeleyerek gösterim tarihini de 2008 yılının Mayıs ayı olarak açıkladı.

Yapılan açıklamada dördüncü filmin konusuyla ilgili herhangi bir detay verilmedi ama bol aksiyon yüklü olacağı; çekimlerin ise dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Indiana Jones 4’ün senaryosunu, daha önce Spielberg ile “War of the Worlds” ve “Jurassic Park”ta beraber çalışmış olan David Koepp yazdı. Hazırlanan senaryonun Lucas ve Spielberg’in onayından geçtiği açıklandı. Hatırlanacağı gibi daha önce Frank Darabont tarafından yazılan taslak senaryo, George Lucas’ın beğenmemesi üzerine rafa kaldırılmıştı.

Serinin yeni filmini uzun yıllardır heyecanla bekleyen Indiana Jones hayranları, filmin başrol oyuncusu Harrison Ford’un 64 yaşına gelmiş olması nedeniyle rolün gerektirdiği fiziksel performansı yerine getirip getiremeyeceğini sorguluyorlardı. Basın toplantısında bu konuya değinen Harrison Ford, “Eski dostlarımla birlikte bu seriye dönmekten çok mutluyum. Pantolonum uyar mı bilemem ama şapkamın kafama tam oturacağını biliyorum” şeklinde ilginç bir cevap verdi. Steven Spielberg ise, 4. Indiana Jones ile ilgili heyecanını şu sözlerle dile getirdi: “George (Lucas), Harrison (Ford) ve ben, hepimiz çok heyecanlıyız. Elimizdeki senaryoya bakınca beklemeye değdiğini düşünüyoruz. Indiana Jones serisiyle ilgili tüm beklentileri fazlasıyla karşılayacak bir film olmasını ümit ediyoruz.”

Son olarak MOSSAD’ın ve İsrail’in sırlarını dünyaya duyuran “Münih”i çevirdiği için İsrail’i ve Yahudileri kızdıran Steven Spielberg’in yeni projesinin başrolünde Liam Neeson’un oynayacağı Abraham Lincoln üzerine biyografik bir çalışma olması bekleniyordu. Ancak Spielberg ani bir dönüş yaparak yeni projesinin “Indiana Jones” olmasına karar verdi. “Indiana Jones” projesi, aynı zamanda son yıllarda genellikle “Schindler’s List”, “Saving Private Ryan” ve “Münih” gibi yüksek profilli/ödül sezonu filmleriyle ilgilenen ve kariyerini o yönde yapılandıran Steven Spielberg’in katıksız eğlence amaçlı filmlere geri dönüşünü de simgeliyor.

Filmin yapımını George Lucas’ın sahibi olduğu Lucasfilm Ltd gerçekleştirecek. Dünya dağıtımını ise bünyesinde Spielberg’in DreamWorks’ünü de barındıran Paramount Pictures yapacak. Basın toplantısına katılan şirket temsilcileri, “Indiana Jones 4”ün finansmanının nasıl sağlanacağı konusunda bilgi vermediler ama daha önce konuşan Paramount yetkilileri, Paramount ile Lucas Film arasında finansman ortaklığı yapılacağını söylemişlerdi.

Yapımcı George Lucas, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Steven, Frank, Kathy, kısacası tüm Indy ekibiyle beraber hepimiz aile gibiyiz. Indiana Jones filmlerini yapmak her zaman çok keyiflidir. Ekipleri yeniden bir araya toplayıp yeni yolculuğa başlamak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Indiana Jones 4’ün kadrosunda Harrison Ford dışında Oscar ödüllü Cate Blanchett de bulunuyor. Indiana Jones 4 ile ilgili bilinmeyenlerden birisi de hangi teknikle çekileceği… Lucas’ın son dönemde yaptığı “Star Wars”( Star Wars 1,2,3) filmleri gibi digital mi çekileceği, yoksa Spielberg’in tercihi olan klasik sinema filmi üzerine mi çekileceği henüz netlik kazanmadı. Indiana Jones serisinin ilk filmi olan “Raiders of the Lost Ark”, 1981 yılında gösterime girmişti. O filmin kazandığı büyük başarının ardından 1984’te “Indiana Jones and the Temple of Doom”, 1989 yılında da “Indiana Jones and the Last Crusade” izleyiciyle buluştu. Dünya çapında 1 milyar 182 milyon dolarlık gişe hasılatına ulaşan üç film, toplam 14 dalda Oscar’a aday gösterilirken 7 dalda Oscar ödülünün sahibi oldu. Indiana Jones 4’ün 2008 yılı mayıs ayında gösterime gireceği de açıklandı. Hatırlanacağı gibi, Indiana Jones serisinin son iki bölümü de Mayıs aylarında gösterime girmişti. 2008 Mayıs ayı gösterim programında Paramount’un “Iron Man”, Buena Vista’nın “The Chronicles of Narnia: Prince Caspian” gibi iddialı yapımları var. 2008 mayısında gösterime girmesi halinde bu filmlerle boy ölçüşecek.Yandex.Metrica