"Anayurt Oteli" 2 Haziran'da Başka Sinema'da posteri

İstanbul Film Festivali kapsamında devam eden "Türk Klasikleri Yeniden" projesinin 10. yılında Türk sinemasının unutulmaz başyapıtlarından Anayurt Oteli, Groupama ve Fanatik Film işbirliği ile restore edilmiş, festivalde seyircilerle buluşmuştu. Film şimdi bütün sinema seyircilerinin ulaşabilmesi adına vizyona giriyor! Başka Sinema dağıtımıyla vizyona girecek olan film 2 Haziran'da vizyonda gösterime başlayacak!

Ömer Kavur'un baş eseri olarak anılan film, Türk sinemasının en güçlü edebiyat uyarlamalarından biri olarak kabul ediliyor. Filmin başrol oyuncusu Macit Koper bu filmdeki performansıyla Nantes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü ve SİYAD tarafından Yılın En İyi Erkek Oyuncusu seçilmişti. 

Yapımcılığını Cengiz Ergun ile Ömer Kavur'un, yürütücü yapımcılığını Sadık Deveci'nin üstlendiği Anayurt Oteli'nin müziklerini Atilla Özdemiroğlu besteledi. Görüntü yönetmenliğini ise Orhan Oğuz yaptı. Başrollerini Macit Koper, Serra Yılmaz, Orhan Çağman ve Şahika Tekand'ın paylaştığı 1987 yapımı Anayurt Oteli, 1987 İstanbul Film Festivali'nde En İyi Türk Filmi, 1987 Nantes Film Festivali'nde Büyük Ödül, 1987 Antalya Film Festivali'nde En İyi İkinci Film, En İyi Yönetmen; 1987 Valencia Film Festivali'nde Bronz Ödül, 1988 Venedik Film Festivali'nde ise FIPRESCI Ödülü kazanmıştı. SİYAD tarafından 1987 yılında beş dalda ödüllendirilen Anayurt Oteli, Kültür Bakanlığı'nın En İyi 10 Türk Filmi listesinde de yer alıyor.

Filmin çok katmanlı senaryosunu Yusuf Atılgan'ın romanından birlikte uyarlayan Ömer Kavur ile filmin başrol oyuncusu Macit Koper, bu ortak çalışmanın ardından birçok filmin senaryosunda da işbirliği yaptı. 

Son Yorumlar

Yandex.Metrica