Yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışıyoruz, sizin pek haberiniz yoktu. Daha doğrusu 1.5 ay önce koyduğumuz anket sayesinde belki bir miktar hissetmiş olabilirsiniz. Şu Sinematurk'u, Türk Sinema sektörünün yegane veritabanını, nasıl ederiz de teknolojinin, internetin yeni eğilimleriyle karıştırır, öpüştürür ve daha da interaktif, bilgi sıçraması yapacak, cemaat olacak filan bir platform haline getiririz diye düşünüp, çalışıp duruyorduk.

Eh kolay değil tabi memlekette sınırlı kaynaklarla kaliteli iş yapmak. Arkamızda koca koca medya baronları da yok. Bir sinemanın kulu da gelip "siz böyle sebil şeklinde çalışıyorsunuz, hadi ben de destek olayım da, şöyle daha akademik, sosyolojik, agorafobik bir site çıkaralım ortaya" da demeyince, haliyle iş başa düştü. İş başa düşünce de tüm plan ve programları gerçekleştiremediğimiz gibi, biraz değil, baya da geciktik. Artık kusura bakmayın.

Bu kadar ağlamadan sonra, bu Sinepedya da nedir sorunun yanıtına geçelim. Direk çağrışımı wikipedya olduğundan, anlatması zor değil. Web 2.0 felesefesinin temel ilkelerinden birini hayata geçirip, bilgiyi, sunan değil toplayan, paylaşan bir site olmak. İşte bütün mesele bu. Yani Sinematurk artık, sinemanın, özellikle Türk Sineması'nın ansiklopedisi olmak hedefi ile, veritabanını siz değerli sinemaseverlere açıyor ve bilgiyi sizlerden toplamaya başlıyor. Sitenin neredeyse tüm alanlarında sizlerin bilgi sunması için mekanizmalar oluşturduk. Göndereceğiniz bilgiler, şimdilik, editör kontrolünden geçmeden yayınlanMAyacak. O kadar da wikipedya olamadık. Bilgileriniz bomba uzmanlarımızca denetlenip, kontrol edilerek veritabanına eklenecek. Siz doğru bilgiler gönderdikçe de puan kazanacak, rütbe sisteminde yükselecek ve sinemanın nadide neferleri arasına katılacaksınız...bu bir.

İkincisi, yine web 2.0 mucizelerinden birinden feyz alarak, artık daha bir yakınlaşsak, toparlansak, tanışsak, tanıştırsak diyoruz. Madem bu kadar sinema insanı bir aradayız, neden birbirimizi daha iyi tanımayalım, kendimizi tanıtmayalım? Üyelik sistemini değiştirerek bunun da yolunu açmak, daha etkileşen bir topluluk olalım istedik, bu işin online cemaat kısmı.

Bir de yine bu işin sosyal network olma durumu var. Bu da daha sinema sektörünün içinden üyelerimize yönelik bir yapı. Hali hazırda Sinematurk Turk Sineması emekçilerinin zaten uğrak yerlerinden biri. Eh gelmişken daha çok kalsınlar, kendi sayfalarını düzenlesinler, projelerine çalışan bulsunlar, iş bulacak ilişkiler kursanlar vb. Bunun için de üyelik sistemini ikiye ayırdık, standart üyeler ve sektörel üyeler. Sektörel üye olmak için mutlaka sinema sektörü için de bir görev ifa etmiş olmak şartı arıyacağız ve bunun denetlemesini bizzat yürüteceğiz. Daha çok ayrıntısı var tabi, artık onları siz kurcalayarak bulursunuz...

Bu arada, tabiki pek çok aksaklık ve eksiklik olacak. Bu sistem oturana kadar, anlayış, destek ve uyarılarınız için çok teşekkür ederiz, şimdiden...

Son Yorumlar (2)

bltszlk avatar bltszlk 28 Nisan 2009 21:07:04

10

SİNEMATÜRK Ü SEVİYORUM.BURDA OLMAKTAN MEMNUNUM.YORUM YAZMAKTAN,KATKIDA BULUNDUĞUM İÇİN ÇOK MUTLU OLUYORUM.

enigmacuture avatar enigmacuture 17 Mart 2009 13:46:03

8

bu platformda yer almak çok güzel

Yandex.Metrica