"Daha" Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması'nda posteri

Bu yıl 30 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında 52.si düzenlenecek Karlovy Vary Film Festivali'nde "Daha" ana yarışmada yer alıyor. Ayrıca East of the West yan bölümünde de 2 Türk filmi gösterilecek. 

Bunladan ilki, aynı zamanda ana yarışmada yer alacak olan ve  yönetmenliğini Onur Saylak'ın yaptığı, Hakan Günday'ın aynı adlı romanından uyarlanan film "Daha". Saylak'ın aynı zamanda başrolünü de üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Ahmet Mümtaz Taylan, Erkan Avcı, Selim Bayraktar, Pervin Bağdat, Selen Öztürk gibi oyuncular yer alıyor.

Daha, 14 yaşındaki Gazâ ile babası Ahad'ın hikayesini anlatıyor. Gaza eğitimine devam etmek istemektedir ancak Ahad oğlunun geleceğini farklı görmektedir. Gaza'ya, Ortadoğu'daki mülteci kaçakçılığında yan işlerini yaptırmaktadır.
Daha bu festival ile dünya prömiyerini yapmış olacak. 

Diğer bir film ise Türkiye-Belçika ortak yapımı "Mavi Sessizlik". "East of the West" bölümünde yer alacak ve Bülent Öztürk'ün yönettiği filmin başrollerinde Teoman Kumbaracıbaşı, Roda Canıoğlu ve Korkmaz Arslan yer alıyor. Filmin konusu ise şu şekilde; Eski güvenlik kuvveti mensubu olan Hakan, tedavi gördüğü askeri hastanede, hemşire Ayla'nın özenli bakımı sayesinde kâbuslarıyla savaşımında iyileşme belirtileri gösterir ve uzun süre sonra, kendisine takdim edilen şeref madalyası ve bir miktar para ile hastaneden taburcu olur. Evine döndüğünde ise eşi ve kızının kendisini terk ettiğini öğrenir.

Festival seçkisinde yer alan 3. film ise Orhan Eskiköy'ün yönetmen koltuğunda oturduğu "Taş" filmi. Bu film de yine "East of the West" bölümünde yer alıyor. Filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Jale Arıkan, Ahmet Varlı ve Beste Kökdemir yer alıyor."Taş" 2016 yılı başında Çanakkale'de çekildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle çekilen filmin yapımcılığını Armağan Lale, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi üstlendi.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica