Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

"Anayurt Oteli" Restore Edilmiş Sansürsüz Kopyasıyla Başka Sinema’da!

3 Haziran 2017 16:13

Sinemamızın en iyi filmlerinden olan Ömer Kavur yönetiminde çekilen "Anayurt Oteli" bugün Başka Sinema'nın 10 salonunda birden gösterime girdi. 

Başrollerini Macit Koper, Serra Yılmaz, Orhan Çağman ve Şahika Tekand'ın paylaştığı; Osman Alyanak, Kemal İnci, Cengiz Sezici, Songül Ülkü, Ülkü Ülker, Yaşar Güner, Arslan Kaçar, Osman Çağlar ve Orhan Başaran'ın da rol aldığı, yapımcılığını Sadık Deveci'nin üstlendiği filmin müziklerini Attila Özdemiroğlu besteledi. "Anayurt Oteli" yalnızlıktan kurtulamayan otel müdürü Zebercet üzerine bir psikolojik gerilim öyküsü gibi görünse de özünde Ömer Kavur'un rüyalar, simgeler, nesneler ve eylemlerin gizli anlamları aracılığıyla, zamanın geçişini anlattığı filmidir.

Ünlü edebiyatçı Yusuf Atılgan tarafından 1973 yılında kaleme alınan roman, aynı isimle sinemaya uyarlanmış ve Ömer Kavur'un en önemli filmlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Film aynı zamanda, Türk sinemasının en güçlü edebiyat uyarlamalarından biri olarak da kabul ediliyor. Filmin başrol oyuncusu Macit Koper bu filmdeki performansıyla Nantes Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü ve SİYAD tarafından Yılın En İyi Erkek Oyuncusu seçildi. 

Groupama'nın "Türk Klasikleri Yeniden" projesi ile sanata verdikleri desteği bu yıl da devam ettirdiklerini belirtenGroupama Pazarlama, Kurumsal İletişim ve Çağrı Merkezleri Direktörü Frederique Guegan Tayar, "2008 yılından bu yana sinema sektöründe kalıcı izler bırakmak hedefiyle; İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali ve film restorasyon uzmanları işbirliği ile hasar görmüş sinema eserlerini sinemaya yeniden kazandırıyoruz. Gurur duyduğumuz projemizin 10. yılı kapsamında, bu yıl Türk Sineması'nın en ses getiren filmlerinden biri olan Anayurt Oteli'ni restore ettik. Bu başyapıtı sinemaya yeniden kazandırdığımız için çok mutluyuz" şeklinde konuştu. 

30 yıllık ve son derece yıpranmış olan film, Fanatik Film tarafından uzun ve özenli bir çalışmanın ardından büyük titizlikle yenilendi. Tüm çizik, toz ve leke gibi hasarlardan tek tek arındırılan her bir film karesi, orjinaline sadık kalınarak onarılırken, filmin ömrü de 500 yıl uzatılmış oldu.mmansuryıldırım

1 Haziran 2017 08:00

Filmin görüntü kalitesi önceden kötüydü filmin restore edilmesine ve yeniden sinemada gösterilmesine çok sevindim kaçırılmaması gerek bir fırsat.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica