Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı'na Başvurular Başladı posteri

2018 Şubat ayında 90.'sı düzenlenecek olan Akademi Ödülleri'nin (Oscar) "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde yarışmak üzere gönderilecek Türkiye adayının seçim takvimi belli oldu.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da başvuru süreci Sanatsal Etkinlikler Komisyonu (SEK) tarafından yürütülüyor. Akademi Ödülleri kuralları gereğince aday filmlerin, ticari amaçlı olarak birbirini takip eden şekilde en az 7 gün süre ile gösterimi yapılmış olmalı.

10 Temmuz 2017 tarihine kadar başvuruların süreceği Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı Türkiye adaylığına, 01 Ekim 2016 - 30 Eylül 2017 arası ticari gösterime çıkmış ya da çıkacak olan filmler başvurabilecek.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin Yabancı Dilde En İyi Film Oscar Ödülü için aday adayı olarak Mustafa Kara'nın yönettiği Kalandar Soğuğu filmi, 2016'da ise Kaan Müjdeci'nin Sivas filmi seçilmişti. Türkiye'den aday adayı olan filmlerden yalnızca 2008 yılında seçilen Nuri Bilge Ceylan'ın 3 Maymun filmi son 9 filme kadar çıkabilmişti. 

Ayrıntılı bilgi için: http://www.sek.org.tr/index.php/basvuru-formlari/oscar-basvuru-formu

Son Yorumlar (1)

mmansuryıldırım avatar mmansuryıldırım 09 Haziran 2017 19:07:49

7

Türkiye ye bir gün oscarı verecekler oda öylesine bir yapım için sadece ödül vermek için verecekler gibi yoksa bir çok kaliteli film ile katılmamıza rağmen aday bile olamadık umarım bir an önce oscarı alırız da bu sorunda ortadan kalkar.

Yandex.Metrica