NTV Radyo Sineması 7 Yaşında posteri

NTV Radyo'nun Radyo Sineması, yedinci yılında Şener Şen filmleri serisiyle devam ediyor. Pek yakında da Zeki Müren filmleri var. NTV Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ayşegül Akın Asal ve Radyo Sineması'nın yapımcı ve sunucusu Can Doğan'la radyoda sinema yapmanın ve dinlemenin büyüsünü konuştu.

Sinemada, televizyonda, ev sinemasında film izlemek güzel. Peki, ya Radyo Sineması'nda film dinlemek?... Radyolarda ilk ve tek olan Radyo Sineması, yedi yıldır NTV Radyo dinleyicilerine film dinletiyor. Program, NTV Radyo'da her Cumartesi sabahı saat 9.00 haberlerinden sonra bu sözlerle başlıyor: "Gözlerinizi kapatın film başlıyor."

Televizyondan ve sinemadan farkı; görmediğiniz sahneleri, sessiz bölümleri Can Doğan anlatıyor:

"Şakir şaşkın. İnci, "Bana yaptıklarından sonra, ben de sana bunu yaptım. Nasılmış bakalım!" der gibi baktı ve döndü arkasını gitti.

Bu kısa tarifler ve diyaloglarla Radyo Sineması'nda Hollywood filmlerinden Yeşilçam filmlerine yedi yılda yaklaşık 400 film yayınlandı.

Tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve NTV Radyo programcısı Can Doğan'la, Radyo Sineması'nı konuştuk. Fikir, 2009 yılında CNBC-e'de gösterilen "Star Wars" filmlerinin NTV Radyo'ya uyarlanmasıyla başlamış, "Star Wars" bitince "Lord of the Rings" ve ardından diğer filmlerle devam etmiş:

RADYODA FİLM OYNATMAK!

"Şu andaki format zaman içinde oluştu. Film müzikleriyle başladığımız maceraya ufak tefek diyaloglar da eklendiğinde dinleyicilerden çok olumlu yansımalar aldık ve radyoda film oynatma fikri doğmuş oldu. Bir tür radyo tiyatrosu gibi... Görsel tarafları ben anlatıyorum, diyaloglar zaten filmin içinde hazır. Metni hazırlamak, seslendirmek ve filmdeki diyaloglarla kurgulamakla Radyo Sineması'nın her bölümü yaklaşık 8-9 saatte oluşuyor. Bütün iş, anlatıcının da filmin içindeymiş gibi olduğunu hissettirmek. Radyo Sineması'nın hem sihri bu, hem de en zor tarafı."

CAZCI KARDEŞLER'DEN HABABAM SINIFI'NA

"Başlangıçta bir yerli, bir yabancı film diye yola çıkmıştım, ama zamanla yerli filmlerin daha ilgi çekici olduğunu gördüm ve ağırlık yerli filmlere kaydı. Tiyatral yanı ve öyküsü öne çıkan filmler Radyo Sineması konseptinde daha anlaşılır, daha kolay canlandırılabilir oluyor. Radyo Sineması'nda "Hababam Sınıfı" serisi, "Gülen Gözler", "Aile Şerefi" gibi filmler, daha önce filmi izlememiş olanları bile çok etkiledi."

"GÖRME ENGELLİLERE ULAŞTIK"

Can Doğan, hedef kitlenin radyoya ulaşabilen ve Türkçe bilen herkes olduğunu söylerken önemli bir noktayı ekliyor:

"Elimizdeki sağlıklı tek veri bize ulaşıp Radyo Sineması'nı çok sevdiklerini söyleyenler. Başlangıçta hesapta olmayan bir kitleye de ulaştığımızı gözlemledik. Görme engelliler... Onlardan harika tepkiler aldık... Programa başladığımda 'Betimlemeli' diye bir kavramdan haberdar değildim, benim gibi bilmeyenler için söyleyeyim, görme engelliler için bir anlatıcı, filmin görsel ögelerini anlatıyor. Ama bunu düz bir dille, yorumsuz ve gayet ciddi yapıyor. Radyo Sineması'nda ise aynı şeyi esprili ve hatta kimi zaman taraf tutarak yapıyoruz. Yani aslında farkında olmadan bir sosyal projeye de imza atmışız."

ŞENER ŞEN SERİSİ DEVAM EDİYOR PEK YAKINDA ZEKİ MÜREN SERİSİ

Radyo Sineması'nda şu sıralarda Şener Şen filmleri serisi devam ediyor. Cumartesi günü "Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni" filmi yayınlanacak. Şener Şen filmlerinin ardından pek yakında ise Zeki Müren filmleri başlayacak.

Bu sinemada yayınlanan tüm filmler, radyoda yayınlandıktan sonra "kaçıranlar ve tekrar dinlemek isteyenler için" NTV Radyo'nun web sitesine yükleniyor

                                                                                                                                                                    Kaynak: ntv.com.tr  

Son Yorumlar

Yandex.Metrica