Artun Yares i Yitirdik posteri Türk sinemasının yönetmen ve senaryo yazarlarından Artun Yeres vefat etti. Bir süredir karaciğer ve kolon kanseri tedavisi gördüğü öğrenilen Yeres\'in, durumunun ağırlaşması sonucu dün akşam yaşamını yitirdiği öğrenildi.

1944\'te İstanbul\'da doğan Yeres, Türk ve Fransız okullarında eğitim gördükten sonra Güzel Sanatlar Akademisi\'ne devam etti.

Yönetmen Ömer Lütfi Akad\'a yönetmen yardımcılığı yaparak sinema hayatına başlayan Yeres, İstanbul Sinematek Derneği\'nde görev aldı. 1968\'de bir grup genç sinemaseverle birlikte \'\'Genç Sinema\'\' adlı hareketin içinde yer aldı.

Daha sonra reklam filmlerine yöneldi. 1968 yılında Vietnam savaşı fotografları ve Goya\'nın gravürlerinden yola çıkarak Çirkin Ares isimli belgeseli çekti. 1969 yılında Nazım HİKMET\'in bir şiirinden yola çıkarak Onlar ki isimli belgeseli çekti. 1970 yılında Nazım HİKMET\'in \" Meşhur Adamlar Ansiklopedisi\" isimli şiirinden esinlenerek bir fotograf sergisi açtı. Daha sonra çeşitli gazetelerde çalıştı. 1986 yılında sinemaya geri döndü. 20 civarında tecimsel film ve çeşitli Tv dizileri çektikten sonra Buluşma isimli sinema filmini çekti. Kaynak : Sadi Bey

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 17 Mart 2009 13:35:03

6

Allah rahmet eylesin

Yandex.Metrica