Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

George A. Romero Hayatını Kaybetti

17 Temmuz 2017 09:54

Zombi filmlerinin ustası yönetmen George A. Romero 77 yaşında hayatını kaybetti.
"Yaşayan Ölülerin Gecesi" ve "Ölülerin Şafağı" gibi düşük bütçelerine rağmen başarılı filmleri ile tüm dünyada tanınan yönetmenin Romero, filmlerinde modern toplumlara musallat olan zombilere yer verdi ve bu yolla sahnelerinde dönemin gelişmeleri ile tüketim kültürüne yönelik eleştiriler yöneltti. 

Yaşayan Ölülerin Gecesi'nin hem yönetmeni hem de senaristlerinden biriydi. O dönemde film, aşırı korkunç olduğu gerekçesiyle eleştirildi. Ancak korku ve zombi filmlerine onlarca yıl ilham veren kült klasik filmlerden olmayı da başardı. Film aynı zamanda için yeniden canlanan yamyam cesetlerin anlatıldığı ilk filmdi. Daha önceki filmlerde zombiler, vudu büyüsü yapılmış yaşayan insanlar olarak anlatılıyordu. 
1978'de gösterime giren Ölülerin Şafağı filmi ise, 40 milyon dolardan fazla hasılat elde ederek yönetmenin gişelerdeki en büyük başarısı oldu.

Dün akşam yapımcı ortağı ve ailesi başarılı yönetmenin vefat ettiği haberini doğruladı. Romero akciğer kanseri sebebi ile, 77 yaşında, eşi ve kızı yanı başındayken, uykusunda hayata gözlerini yumdu. 

Ünlü yazar Stephen King, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "En beğendiğim ortağım ve eski iyi dostum George Romero'nun öldüğünü öğrenmekten üzüntü duyuyorum. George, senin gibisi bir daha gelmeyecek" dedi.Yandex.Metrica