Sinema Tarih Buluşması 10. Yaşında posteri

Bir felsefe ve bilinçlenme festivali olarak;  çok özel bir izleyici kitlesi ile özel bir buluşma etkinliği olarak öne çıkan ve bu anlamda İstanbul’un  en önemli sinema randevularından  biri olan, ULUSLARARASI İSTANBUL SİNEMA TARİH BULUŞMASI,  bu yıl sinemaseverlerle 14-20 Aralık tarihleri arasında ve "SINIRLARI AŞMAK" teması ile buluşuyor. Türsak Vakfı; 10. yaşına giren  festivalin açılışını; geleneksel mekanı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda, usta yönetmen  Sidney Lumet’in son filmi ŞEYTANDUYMADANÖNCE ile yapıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile  Beyoğlu Belediyesi’nin değerli destekleri ve Metro Group ile Digitürk’ün kurumsal sponsorluğunda gerçekleştirilen 10. ULUSLARARASI İSTANBUL SİNEMA TARİH BULUŞMASI, 14 Aralık Cuma günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan açılış töreniyle başlayacak. Yetenekli ve güzel oyuncu Bergüzar Korel’in sunuşlarını üstlendiği açılış gecesinde; Tiglon tarafından 2008 yılında vizyona sunulacak olan yönetmen Sidney Lumet’ın ’"ŞEYTAN DUYMADAN ÖNCE-BEFORE THE DEVIL KNOWS YOU’RE DEAD" adlı filmi gösterilecek.

Uluslararası sinema yazarlarının üzerinde çok konuşulacak bir film olarak sözettikleri ŞEYTAN DUYMADAN ÖNCE nin başrollerinde, Oscar ödüllü aktör Philip Seymour Hoffman ve Oscar adayı aktör Ethan Hawke gibi güçlü iki oyuncu yer alıyor.

"ŞEYTAN DUYMADAN ÖNCE"; 1924 doğumlu olan ve elli yılı aşkın sanat kariyerinde Marlon Brando, Al Pacino, Ingrid Bergman, Sean Connery gibi efsanevi oyuncularla çalışarak Serpico, Köpeklerin Günü, Doğu Ekspresi Cinayeti ve Şehrin Prensi” gibi unutulmaz yapıtlar dahil olmak üzere 50’nin üzerinde filme imza atan ve bir anlamda her filminde “hayata dair farklı bir sınırı zorlayan” usta yönetmen Sidney Lumet’ın son filmi.

10’ncu yaşına “SINIRLARI AŞMAK” temasıyla giren ULUSLAR ARASI SİNEMA TARİH BULUŞMASI’nın Açılış Filmi’nde ise Lumet bu kez insanoğlunun “çaresizlik”, “hırs” gibi duygularında sınırların aşıldığı bir hikâyeyi usta aktörlerin olağanüstü oyunlarıyla beyazperdeye aktarıyor. Oscar ödüllü aktör Philip Seymour Hoffman, Oscar adayı aktör Ethan Hawke, Oscar’lı aktris Marisa Tomei ve Hollywood’un büyük oyuncularından Albert Finney’i sıradışı bir suç draması ve gerilim öyküsünde buluşturuyor.

“ŞEYTAN DUYMADAN ÖNCE”,  İNSANOĞLU’NUN ÇARESİZLİĞİNİN SINIRLARI AŞTIĞI BİR ÖYK܅

Maddi zorluğa düşen borsa simsarı Andy’nin, kardeşi Hank’i anne ve babalarının sahip olduğu mücevherci dükkânını soymaya ikna etmesiyle başlayan “ŞEYTAN DUYMADAN ÖNCE”nin öyküsünde, Andy ve Hank’in şansları pek iyi gitmiyor. Andy ve Hank’in babaları, peşinde olduğu suçluların oğulları olduğundan habersizce adaletin yerini bulmasını beklerken kardeşler, Andy’nin eşi Gina ile birlikte başarısız soygun girişimlerinin tüm sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

Sınırsız bir düşünce özgürlüğü idealine ışık tutan ve bireysel alanı etkileyen tüm serbestlik taleplerini kucaklayan “SINIRLARI AŞMAK” teması çerçevesinde gerçekleşecek olan ve 50’yi aşkın filmin sinemaseverlerle buluşacağı 10. ULUSLARARASI İSTANBUL SİNEMA TARİH BULUŞMASI, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbullu sinemaseverlere zengin bir film seçkisi sunacak. Beyoğlu Alkazar ve Beyoğlu Sineması ile Fransız Kültür Merkezi salonlarında sinemalarında gösterilecek filmlerin ücretleri ise TÜRSAK Vakfı’nın kültürel paylaşımın yaygınlaştırılması ilkesi ile yine tam 6 ytl, öğrenci ise 3 ytl’den satılacak.  Fransız Kültür Merkezi’ndeki  filmleri ise sinema severler ücretsiz izleyebilecekler.

 

Son Yorumlar (1)

enigmacuture avatar enigmacuture 17 Mart 2009 13:03:03

8

önemli bir yıldönümü

Yandex.Metrica