Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İpek Yolunda Coşkulu Final

15 Aralık 2007 00:00

Kırmızı halı geçişi ve Tarihi Belediye Binası’ndaki kokteylin ardından Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan kapanış törenine Selma Güneri, Hale Soygazi, Vildan Atasever, Fadik Sevin Atasoy, Şemsi İnkaya, Umut Sezgin ve Rıza Sönmez gibi çok sayıda sanatçının yanı sıra sinema dünyasının ünlü yönetmen ve senaristleri de katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Hikmet Şahin, İpek Yolu’nun Bursa’da küresel bir sevgi ve hoşgörü ortamı oluşturduğunu söyledi. Festivalde gösterilen 50 filmi yaklaşık 10 bin kişinin izlediğini ifade eden Şahin, “Festivalin 7 sanat sinemaya katkı koyduğuna inanıyorum. Burada Türk sinemasını dünyaya dünya sinemasını da Türkiye’ye tanıtmaya çabaladık. Bursa’da küresel bir sevgi ve hoşgörü ortamı oluşturduk. İnanıyorum ki bu festival, bugün geldiği noktadan daha ileriye gidecektir. Bursa buna layıktır” diyerek festivale emeği geçenlere teşekkür etti. 

Altın Karagöz Ödülleri sahiplerini buldu
Korhan Abay’ın sunumunu üstlendiği gecede, bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Altın Karagöz Kısa Film ve Belgesel Film Yarışmaları’nın başarılı yapımlarına ödülleri verildi. Tayyare Kültür Merkezi’nde heyecan fırtınası estiren törende Ulusal Altın Karagöz Kısa Film Yarışması’nın birincisi ‘Mevsimsiz Kar’ın yönetmenleri Caner Erzincan ile Mevlut Çiftçi, Altın Karagöz ödülüyle 8 bin YTL para ödülünün sahibi oldu. Erzincan ve Çiftçi ödüllerini Festival Yürütme Kurulu üyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Genel Sekreteri Akif Koçyiğit’in elinden aldı. Kısa film dalında Jüri Özel Ödülü de Zeynep Koçak’ın yönettiği ‘Müdahale’ filminin oldu. ‘İbret Olsun Diye’ adlı filmiyle Ulusal Altın Karagöz Belgesel Film Ödülü’ne layık görülen Necati Sönmez adına filmin müziklerini yapan Nazım Çınar, Altın Karagöz ödülüyle 5 bin YTL para ödülünü Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez’den aldı. Belgesel film dalında Jüri Özel Ödülü de ‘Devrimci Gençlik Köprüsü’ filmiyle Bahriye Kabadayı’ya verildi.

En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın ve erkek oyuncu ödülleri
Neyzen Volkan Yılmaz ile piyanist Semih Erdoğan’ın mini bir konserle gönüllere hitap ettiği gecede, ‘Uluslararası Altın Karagöz Film Yarışması’nda ‘En İyi Film’ ödülü yönetmen Christopher Zalla’nın ‘Padre Nuestro’ adlı filminin oldu. ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü ‘Park’ filmiyle Lichuan Yin kazanırken; ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ‘Dünyanın Son Gününü Böyle Geçirdim’ filmiyle Dorothea Petre, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü ‘Padre Nuestro’ filmiyle Jesus Ochoa ve Armando Hernandez aldı. Altın Karagöz Film Yarışması Özel Mansiyon ödülleri ‘Sankara’ ile ‘Heroes’ filmlerinin yapımcılarına verildi.

Gina Lollobrigida’ya Ömür Boyu Başarı Ödülü
İpek Yolu Film Festivali’nin onur konuğu İtalyan yıldız Gina Lollobrigida’ya ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ takdim edildi. Sanatçıya ödülünü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Hikmet Şahin verdi. Festival, Altın Karagöz Ödülü’nü kazanan ‘Padre Nuestro’ filminin gösterimiyle sona erdi.  

 Yandex.Metrica